COVID-19

COVID-19

Covid-19 je vysoce infekční onemocnění, které je způsobeno koronavirem SARS-CoV-2. První případ byl identifikován v Číně v prosinci 2019. Virus následně způsobil globální pandemii. 

Příznaky nemoci jsou různé. Od bezpříznakového stavu až po pocit dušnosti, kašel, únavu, bolest v krku, ztrátu čichu či chuti. Obvykle se objeví do 14 dní od infikování virem.

Lockdown v Česku

V České republice platil od března 2020 přísný lockdown, který země do té doby nezažila. Zavřené byly restaurace, divadla nehrála, uzavíraly se obce - mezi prvními v půli března 2020 Litovel, Uničov a Červenka. Zavřené byly také na nějaký čas školy, děti se učily doma. Zavřely se také hranice, což bylo zejména pro mladou generaci velkým překvapením. Později se do některých zemí nemohlo cestovat bez testu či očkování. Stejné to bylo s návratem.

V březnu 2020 byl akutní nedostatek ochranných pomůcek. Lidé tehdy projevili velkou solidaritu, a roušky vyráběli ze všech dostupných látek. Množství roušek a respirátorů se zvýšilo až po dodávkách z Číny.

Rok 2023 bez opatření

Poslední protiepidemická opatření přestala platit v květnu 2022. V roce 2023 zatím žádná opatření vydána nebyla. V dubnu letošního roku také došlo k vyjmutí covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž šíření je trestným činem.

Podobná témata

Stránky