Petr Kramný se snaží svůj případ vrátit k soudu: Egyptská dvojnásobná vražda možná znovu ožije. Jak to tehdy bylo?

Petr Kramný opakovaně uváděl, že je nevinný. Soud měl ale jiný názor
  |   glosa

Je to devět let, co českou veřejnost šokovala informace z egyptské Hurghady. Hotel Titanic Palace Resort dnes už funguje, jako by se tam vlastně nic nestalo, v roce 2013 tu ale vyhasl život dvou Češek, Moniky a Klárky. Za jejich vraždu si šel sednout ten, který byl při počátku vyšetřování nejvíce zdrcený a ochotně komunikoval s médii. Manžel a otec Petr Kramný. 

Egypt je oblíbenou dovolenkovou destinací mnoha Čechů. Má bohatý program all inclusive, je cenově dostupný, teplo je tam téměř celý rok a z Prahy jste tam za necelých pět hodin. Pro jednu z rodin, která se vydala užít si pár krásných letních chvil, skončil tento výlet tragédií. Bylo 30. července 2013 ráno v 7:40, když zavolal muž z egyptské Hurghady na dispečink pojišťovny se slovy:"Jsem v Egyptě na dovolené, před chviličkou jsem vstal a zjistil jsem, že manželka s dcerou jsou mrtvý, že umřely ve spánku. Co mám dělat dál? Mám u vás pojištění." Druhý den obletěla zpráva česká média.

Jak to tehdy bylo

Nejdříve s ním celá země prožívala tragédii z oblíbeného dovolenkového ráje, brzy se však v jeho příběhu začaly objevovat trhliny. Už jen to, že diktoval úplně v klidu po telefonu dispečerce čísla pojistných smluv nebo že vůbec jako první volal na pojišťovnu, bylo divné. První pitva prokázala, že žaludek mrtvých byl zcela rozleptán kyanidem draselným. V tu chvíli bylo Kramnému zakázáno vycestovat z Egypta.

Brzy putoval do vazby. V lednu 2014 prohlásili čeští kriminalisté, že Monika s Klárkou byly zavražděny elektrickým proudem. Motivem Kramného měl být strach, že ho Monika opustí. V době vraždy už spolu dlouho sexuálně nežili. Proč ale zabil dceru? Podle znalců se možná snažila mamince holýma rukama pomoci. A zemřela také.

Dostane se Kramný z Mírova?

Soudní spor byl vleklý a komplikovaný. Dva znalci byli odsouzeni pro křivou výpověď, měli zkreslovat důkazy v jeho prospěch. Kramnému později zlomila vaz výpověď na detektoru lži a telefonát známému, kterému se svěřuje, že "v tom Egyptě všechno vyšlo". Proti Kramnému ale nebyly žádné přímé důkazy a byl odsouzen jen na základě důkazů nepřímých. V lednu 2016 byl vynesen rozsudek a Kramný šel do vězení. 

Dodnes ale odsouzený vrah trvá na své nevinně a stále se snaží o obnovu svého procesu. Teď pro něj přichází další naděje. "Více informací k této věci ale nemůžu sdělit, jen ještě to, že už byla stanovena soudkyně, která se případem začala zabývat, je to JUDr. Šárka Skalská. Nyní se seznamuje se spisem, který opravdu není malý. Takže se nedá říct, kdy bude o případné obnově soudu rozhodnuto," řekla mluvčí soudu pro Novinky.cz.

Zdroj: ctidoma.cz, blesk.cz, novinky.cz