Ve škole ji nutili barvit si vlasy, protože byla od přírody brunetka. Považovali to za porušení pravidel

Jak by asi řešili "špatnou" barvu očí?
 

Japonský soud přiznal odškodnění studentce, kterou škola opakovaně nutila obarvit si vlasy na černo. Vzdělávací zařízení nevěřilo, že je žačka od přírody brunetka, a považovalo to za porušení školních pravidel. Kvůli sporné barvě vlasů jí zakazovalo chodit na hodiny nebo se účastnit školních výletů a dívka nakonec ze školy odešla. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Pravidla této ósacké školy studentům zakazují "dělat si trvalou, barvit si vlasy, bělit si je nebo vázat do copánků s umělými vlasy", uvádí japonská média. Soud v Ósace rozhodl, že tato pravidla jsou v souladu s právem, dívce přesto přisoudil odškodné 330 000 jenů (zhruba 68 000 korun) za psychickou zátěž, kterou jí škola způsobila.

Kontrolu prováděl ředitel školy

Dnes jednadvacetiletá žena nastoupila na ósackou střední školu v roce 2015. Škole sdělila, že je její barva vlasů původní. Obhajoba při soudu uvedla, že zástupce ředitele školy dospívající kontroloval barvu u kořínků vlasů a rozhodl, že jsou černé - nikoliv hnědé, jak dívka tvrdila.

Protože vlasy studentky nebyly podle školy "dostatečně černé" a porušovaly tak zmíněná pravidla, dívka nemohla vyrazit se třídou na výlet, několikrát nebyla vpuštěna do hodiny, její jméno bylo smazáno z třídní docházky nebo jí byl odepřen přístup k jejímu místu v lavici. Kvůli tomu nakonec školu předčasně opustila.

Přísná pravidla ohledně vzhledu studentů má spousta japonských škol, poznamenává BBC. Některé podle serveru dokonce studentům nařizují konkrétní barvu spodního prádla.

KAM DÁL: Stále depresivnější seriál Ulice, v každém díle se řeší smrt. Zemřely Blanarovičová i Bebarová, další bude Mudrová?