Mám víc času, než leckteré maminky s osmihodinovou pracovní dobou

Říká Pavla Maříková, zakladatelka cvičení s kočárky. O svém projektu se pak vyjadřuje jako o podnikání pro radost. Povídala jsem si s ní nejen o něm, ale i o výchově dětí…

04.11.2015 - 08:41  
Úžasný nápad "jak si dát do těla" a přitom být s miminkem
Zobrazit fotogalerii (4)

Jak vzniklo cvičení FitMAMI?

Často říkám, že moje dcerka Lili je spoluautorkou celého projektu. Když se mi narodila, dlouho jsem marně hledala cvičení, které bych mohla absolvovat i s miminkem. Nemusela řešit hlídání, opravdu si pořádně „zamakala“ a přitom byla stále se svou holčičkou. Navíc se mi z duše protivily „nudné“ a pomalé procházky s kočárkem po parku. A protože jsem nic, co by tyto požadavky splňovalo, nenašla, rozhodla jsem se, jako dlouholetá trenérka a cvičitelka, vytvořit koncept takové cvičební lekce sama. Na čerstvém vzduchu, s miminkem v blízkosti a ve společnosti dalších sportovních maminek.

Kde všude cvičíte?

Aktuálně si mohou maminky zacvičit na téměř devadesáti místech v celé České republice a máme již také jednu vlaštovku – lektorku na Slovensku. Největší koncentrace lektorek je v Praze – zde vede lekce téměř třicet cvičitelek.

Mohlo by vás zajímat: Začněte podnikat jako letorka

Sama jste maminkou dvou dětí. Jak se vám daří skloubit rodinu a práci?

Myslím, že všechno jde, když se chce. A určitě to platí i pro sladění rodiny a práce. Já jsem hodně aktivní člověk a vlastně pořád potřebuji něco dělat. Ještě předtím než se mi narodily děti, jsem u zaměstnání studovala a i nyní mám k tomuto projektu, zaměstnání na zhruba poloviční úvazek v marketingu, vedu lekce ve fitku a osobní tréninky s maminkami přímo u nich doma. Přitom si ale myslím, že s dětmi trávím mnohem více času než běžná maminka, která má třeba klasické zaměstnání s osmihodinovou pracovní dobou. Všechno je o dokonalém plánování času a organizaci a určitě také prioritách.

Jste spíše pro liberální výchovu nebo autoritativní výchovu?

Myslím si, že nejsem ani příliš liberální ani autoritativní maminka. Své děti vychovávám především intuicí, citem a s otevřeným srdcem i myslí. Zároveň se snažím jim dávat hranice a jistotu – ve všech možných ohledem. Myslím si, že láska a zároveň jistota (a s tím souvisí i zmíněné hranice) jsou především pro maličké děti to nejdůležitější, co jim my rodiče můžeme dát. A ještě bych sebe možná popsala jako „objímací a mazlící“ maminku. Fyzické projevy lásky jsou pro děti důležité stejně jako pro nás dospělé.

Čtěte také: Má tři děti a k tomu podniká...

Sledujete„trendy“ ve výchově potomků a zkoušíte je na svých dětech?

Sleduji, ale nedá se říci, že bych se jimi přímo řídila nebo je na své děti nějak záměrně „aplikovala“. Dříve jsem četla i hodně knih o výchově, ale postupem času a především s druhým dítětem – synem jsem došla k tomu, že nejdůležitější je, jak daný moment a problém vnímám v dané chvíli já a mé dítě. A že určitě existují různé metody, postupy a rady, jak např. ke vztekajícímu se dítěti chovat a reagovat, ale každé dítě je jiné, vyrůstá v jiném prostředí, za jiných okolností a nelze říct, že něco platí 100% a univerzálně.

Pavla se ve výchově řídí především intuicí. Na snímku se svými dětmi

Pavla Maříková

Vystudovala gymnázium s humanitním zaměřením, následně fyzioterapii a nutriční terapii. Pracovní zkušenosti má mimo jiné z PR a marketingu. Miluje sport, cestování, tvoření. Ráda čte, peče cheesecaky, poznává nové věci i lidi. V životě razí heslo:  „Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.“