Sports Illustrated poprvé představí modelku v hidžábu a burkinách, vyrůstala v uprchlickém táboře

Americký časopis Sports Illustrated poprvé v historii představí ve svém plavkovém vydání modelku v hidžábu a burkinách. Muslimka Halima Adenová je první ženou, která pro květnové vydání prestižního magazínu nafotila sérii snímků s tradiční pokrývkou hlavy a plážovým oděvem zahalujícím celé tělo.

reklama

Koupací oblečení, jehož nošení muslimkami na veřejnosti ve Francii a některých dalších evropských zemích vyvolává spory, není ani ve Spojených státech běžně k vidění. Američanka somálského původu Adenová se o jeho propagaci postarala už před téměř třemi lety.

Tehdy se jako devatenáctiletá dostala do finále soutěže krásy Miss Minnesota, když měla místo pravidly vyžadovaných plavek burkiny a na hlavě hidžáb. Svůj oděv tehdy označila za věc sebevědomí a identity.

Získala azyl v USA

Adenová se kvůli bojům v zemi původu svých rodičů narodila a do sedmi let vyrůstala v uprchlickém táboře v Keni, než se rodině podařilo získat azyl v USA. Nyní s ní fotograf amerického časopisu zaletěl do Keni, kde pořídili na pobřeží i přímo ve vodě snímky v pestrobarevných burkinách.

"Stále myslím na to, jak jsem tady jako šestiletá žila v uprchlickém táboře... Myslím, že to je příběh, který by nikdo nevymyslel," řekla modelka magazínu o krátkém návratu do Afriky.

Rozhodnutí zapózovat v muslimském oděvu populárnímu časopisu může být podle ní inspirací pro mnoho muslimek. "Mladé dívky, které nosí hidžáb, by měly mít v každé části společnosti ženy, k nimž mohou vzhlížet," dodala.

reklama
#modelka #USA #Keňa #hidžáb #focení #burkiny

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.