V posteli s nejstarším parazitem planety. Výzkum zjistil, že první štěnice mají více jak 100 milionů let

 

Člověk by řekl, že je to prostě jenom obyčejná štěnice. Pravděpodobně se ani ve svém úsudku nemýlí, jenže nesmí opomenout, že už je na světě přes dlouhých sto milionů let. Pamětník dinosaurů se totiž stal předmětem vědeckého výzkumu. 

Štěnice na naší planetě existují od dob, kdy se po jejím povrchu proháněli dinosauři, byť se saví parazité patrně nepokoušeli pít krev právě těmto prehistorickým tvorům, uvádí nový výzkum. Studie, kterou tento týden zveřejnil časopis Current Biology, zjistila, že štěnice se vyskytují na světě zhruba 100 milionů let, což je podstatně déle, než se vědci původně domnívali.

S dinosaury

"Bylo ohromující zjistit, že se parazité okupující naše postele vyvinuli před více než 100 miliony let a žili na povrchu Země společně s dinosaury.

Ukazuje nám to, že evoluční historie štěnic je mnohem složitější, než jsme si mysleli," uvedl v tiskovém prohlášení profesor Mike Siva-Jothy z Sheffieldské univerzity, který se na výzkumu podílel.

Doktor Steffen Roth z norského Bergenského muzea, který studii vedl, dodal, že vůdci předpokládali, že úplně prvními hostiteli štěnic byli netopýři.

Ti se ale vyvinuli až před 50-60 miliony let. "Bylo nečekané zjistit, že se evolučně starší štěnice specializovaly na jediný druh hostitele, i když zatím nevíme, kdo jím byl v dobách, kdy po Zemi chodil Tyrannosaurus rex," řekl Roth.

Analýza 

Vědci nicméně věří, že je nepravděpodobné, že by se tito parazité živili na dinosaurech, protože štěnice se obvykle krmí na tvorech disponujících "domem" - jako jsou ptačí hnízda nebo lidské postele. A nic podobného dinosauři neměli.

Roth a jeho kolegové strávili 15 let analyzováním různých druhů štěnic po celém světě. Studovali DNA 34 druhů z 62 míst.