Pohledem průvodkyně: 5 nádherných míst v Praze, na která zapomínáme

Zapomeňte na Pražský hrad, Karlův most i Orloj. V Praze existují i jiné krásné památky, kde se netísní davy turistů a které rozhodně stojí za vidění. Zeptali jsme se profesionální průvodkyně, jaké malebné kouty Prahy by nám doporučila navštívit. Tak nachytejte inspiraci pro svůj další výlet do ulic hlavního města.

06.06.2019 - 11:00  
Jánský vršek nenavštěvují davy turistů, a tak si tu budete moct vychutnat příjemnou procházku
Zobrazit fotogalerii (4)

Vojanovy sady

Adresa: U Lužického semináře 17
Jde o zahradu na pražské Malé Straně, která získala svůj název roce 1954 po herci Eduardu Vojanovi, který se narodil nedaleko odtud v Míšeňské ulici. „Ve Vojanových sadech si přijdete na své skoro v každém ročním období,“ láká na návštěvu parku profesionální průvodkyně Markéta Darániová. „Na jaře jsou tu nádherně rozkvetlé magnolie, v létě osvěží pohled na krásné jezírko. Na podzim jsou tu vynikající hrušky. Pro děti je tu k dispozici hřišťátko a najdete tu dokonce i včelí úly. Je to oáza klidu nedaleko Karlova mostu,“ vypočítává přednosti malebného místa průvodkyně.

Nový Svět

Adresa: Nový Svět, Hradčany
Nový Svět se nachází severozápadním směrem od Pražského hradu poblíž někdejších městských hradeb v okolí stejnojmenné pražské ulice. „Najdete tu krásnou roubenku U Raka, ve které je od 13 hodin otevřena malebná kavárna. Bydleli v ní spisovatelé Ota Pavel a Arnošt Lustig a býval tu i mlýn,“ říká Darániová. „Jde o celkem zapomenutý kout Prahy, přitom kousek od Pražského hradu. I tady je dětské hřiště, o kterém mnoho lidí neví, a trochu kuriózní je, že tu najdete hned tři domy s číslem popisným 6,“ popisuje Nový Svět průvodkyně.

Jánský vršek

Adresa: Jánský vršek je ulice na Malé Straně. Spojuje ulice Vlašská a Nerudova
„Jánský vršek je romantické místo, s malebnými uličkami  a tichem,“ vychvaluje zapomenutý pražský koutek Darániová s tím, že se tu v 60 . letech točil seriál Kamarádi. „Jánský vršek původně k Malé Straně nepatřil, připojil se až v polovině 17. století. Občas se tu pořádá akce s názvem Malostranské dvorky, která určitě stojí za návštěvu,“ uzavírá průvodkyně.

Mlýn Huť

Adresa: Huťský mlýn čp. 449/III leží na levém břehu Čertovky na Kampě
V historických pramenech je zmiňován už ve 13. století, kdy patřil s přilehlými parcelami klášteru v Chotěšově. Časté přestavby však zcela setřely jeho starobylý původ. „Je ale jedním z mála mlýnů, které se tu dochovaly. Má i mlýnské kolo, to už ale bohužel svůj účel neplní,“ popisuje starobylou památku průvodkyně. „Uvnitř je krásná kavárna s barem od umělce Davida Černého,“ láká na návštěvu interiéru.

Vyšehrad

Adresa: V Pevnosti 159/5b, Praha 2

Na první pohled by se mohlo zdát, že Vyšehrad patří mezi vyhledávané památky, přesto je tu ale hned několik míst, na která návštěvníci stále zapomínají. „Je tu k vidění pomník svatého Václava, která původně stávala na Václavském náměstí. Za návštěvu určitě stojí i Gorlice, kde se nachází hned několik originálních soch z Karlova mostu. Rodiče sem můžou zajít s dětmi, na které tu čeká krásné hřiště, a vychutnají si jedinečný výhled na Vltavu a Podolí, na Pražský hrad. Vidět je i na Krulišovu vilu, kde za 2. světové války sídlily jednotky SS. A samozřejmě nesmíme zapomenout na Slavín,“ vypočítává přednosti Vyšehradu Darániová. „Nebývají tu takové davy jako na jiných památkách, a točil se tu slavný film Amadeus,“ dodává profesionální průvodkyně.

To, kterou ze zmíněných památek navštívíte, je jen a jen na vás. My vám ale určitě doporučujeme všechny. Z každé z nich si odnesete jedinečné zážitky i vzpomínky, které vám určitě nepokazí nepříjemné davy turistů.

 

Klíčová slova: