Zločiny minulosti: Padělatel obrazů byl ve skutečnosti automechanik bez uměleckého vzdělání

Někdy policisti během vyšetřování dojdou k velmi překvapivým závěrům, ale ten, který přišel v případu velkého obchodu s padělaným uměním, je opravdu speciální. Malíř, který všechny obrazy vytvářel, byl samouk, jenž se živil jako automechanik. Kolik škody celý gang napáchal?

03.07.2019 - 11:00  
Jiří Ptáčník byl expert na valašské mistry
Zobrazit fotogalerii (3)

Že je umění jenom pro vybranou společnost, si může myslet jen domýšlivý snob. Ostatně případ ze Zlínska, kde se v roce 2013 objevilo hned několik malířských plagiátů s milionovými škodami, dokazuje, že za vším může stát obyčejný automechanik. Policie si však s tímto případem prožila své…

Komplikovaný případ

V tomto oboru se jedná o jeden z nejsložitějších případů, který musela policie řešit. Všechny obrazy se prodávaly na Moravě, ale jejich pravý původ byl z druhé strany republiky. Malíř totiž pocházel z Chomutova.

V celém případu figuroval dokonce znalec, který dodával falešné posudky. Odborníci totiž plagiát odhalili velmi snadno. Jak tedy policie rozkryla celou skupinu podvodníků?

Infiltrace

Ten nejlepší způsob, jak získat přehled o nekalých praktikách podezřelých, je jednoduše nahlédnout pod pokličku. Policie se tak rozhodla infiltrovat mezi podvodníky tím, že se vydávali za kupce.

Samotný nákup postupně odhalil jméno znalce, který tvořil falešné a účelové  posudky a hlavně dospěly k onomu malíři z Chomutova. Josef Ptáčník se tak stal předmětem sledování, u kterého se policisté nestačili divit. Jednalo se totiž o bývalého automechanika, který neměl žádné umělecké vzdělání. Talent, který se vše naučil sám.

Statný a holohlavý muž se specializoval výhradně na valašské mistry jako Aloise Schneiderku, Františka Podešvu či Karla Hofmana. Dokonce byl schopný zhotovit i díla Kamila Lhotáka. Jeho obrazy, aniž by o tom samozřejmě věděl, skupoval také poslanec a miliardář Ivo Valenta.

Ptáčník vytvářel dojem starého obrazu následovně. Údajně koupil v antikvariátu za stovku obraz bezcenného malíře i s rámem a následně na něj namaloval valašského mistra. Na povrch se přes novou malbu nahodila tzv. lazura, která vytváří dojem starého a prašného obrazu.

Zátah

Postupně se kolem celé skupiny stahovala mračna. Policejní zásah přišel najednou na třech místech. V Chomutově, kde policie zajistila Josefa Ptáčníka, v Brně, kde se do pout dostal znalec obrazů, který záměrně vytvářel falešné posudky, a třetí zásah probíhal ve Vsetíně, kde byl distributor padělaných obrazů. První dva aktéři byli odsouzeni na 3 až 6 let podmíněně, protože oba v minulosti nevykonali žádný trestný čin. Prodejce byl zproštěn viny vzhledem k tomu, že evidentně vůbec netušil, že distribuuje padělky.

Policie celkem získala 197 plagiátů, které kupcům způsobily škody v hodnotě milionů korun. Tuto sumu musel poškozeným vyplatit sám padělatel Ptáčník. Ten se dnes živí jako řidič kamionu.

Ptáčník se také chlubil, že umí namalovat autenticky i staré holandské mistry. Není radno se povyšovat nad obyčejné profese, protože nikdy nevíte, jak obrovský talent v nich dřímá.