Češi objevili nový druh mravence na Papui-Nové Guineji. S místními kmeny to občas není snadné

Vědecký tým pod vedením entomologa Milana Jandy z českobudějovického biologického centra akademie věd objevil při expedici na ostrově Bougainville, jenž patří Papui-Nové Guineji, několik dosud neznámých druhů mravenců. 

15.07.2019 - 16:00  
Další výzkum bude pokračovat, vědci se zaměří i na rostliny
Zobrazit fotogalerii (2)

Vědecká expedice trvala celkem tři měsíce. "Další práce, která nás teď čeká po návratu, zabere možná jeden až tři roky," uvedl entomolog Milan Janda z českobudějovického biologického centra akademie věd. Ostrovy Nové Guiney a Tichého oceánu vesměs jsou známé svou mimořádnou biologickou rozmanitostí. Existují zde rostliny, hmyz a další organismy, které zůstávají neprostudované a neznámé.

Těžké pracovní podmínky

"Naším cílem bylo zdokumentovat diverzitu mravenců, kteří jsou podobně jako většina bezobratlých z tohoto ostrova zcela neznámí. Podařilo se nám proniknout do izolovaných horských oblastí s panenskými pralesy, což vyžadovalo několikadenní pochody přes prudké hřebeny a hluboká údolí," uvedl Janda.

Vědecký tým tvořili kromě českých vědců i obyvatelé Papuy-Nové Guiney. Na většině ostrova je možné pracovat jen po dlouhodobém a pečlivém vyjednávání s místními kmeny. Práce tam však není jednoduchá i z mnoha dalších důvodů.

Zkoumali i další rostliny

Vědecký tým se také zaměřil na invazivní druhy rostlin a živočichů, které představují jednu z hlavních hrozeb ostrovního ekosystému. Je to například mravenec wasmannia auropunctata, který je původně z Ameriky a na Bougainville způsobuje masivní vymírání původních druhů mravenců a dalších bezobratlých.

"Náš výzkumný tým zmapoval výskyt tohoto problematického druhu a nyní pracujeme s místními obyvateli a organizacemi na tom, abychom omezili jeho šíření," řekl Janda.

Klíčová slova: