Budoucnost je v umělé inteligenci. Nesmí ale zapomínat na práva lidí

O umělé inteligenci všichni mluví, je ale třeba pojmenovat, co pro společnost do budoucna znamená
Zobrazit fotogalerii (2)
 

S větším zapojením umělé inteligence do společnosti by se nemělo zapomínat na lidská práva a důstojnost života, tvrdí ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd ČR Ján Matejka. Vlády a další tvůrci politik či pravidel by se podle něj měli zabývat všemi potenciálními riziky, jež s používáním těchto inteligentních algoritmů souvisí, včetně dopadů do soukromého i rodinného života člověka. A to tak, aby lidem především sloužily, a nikoliv naopak.

Ústav v těchto dnech pořádá mezinárodní konferenci SOLAIR o právu a etice v oblasti umělé inteligence. Setkání právních expertů má rozproudit debatu o právních a společenských aspektech, které se k problematice vztahují.

Podle Matejky je důležité hlídat, aby umělé systémy byly tvořeny v souladu s hodnotami, na nichž společnost stojí. Tedy s lidskými právy včetně klíčového práva na lidskou důstojnost, k jehož naplňování všechna tato práva slouží.

Co to bude znamenat?

O umělé inteligenci podle Matejky všichni mluví, je ale třeba pojmenovat, co pro společnost do budoucna znamená. "Když se tvoří nějaký informační systém užívající prvky těchto algoritmů, mělo by se od počátku důsledně pamatovat na to, že bude například zpracovávat osobní údaje, k nimž by neměl mít přístup každý. Ty by neměly být bez transparentního důvodu a zcela legitimního a zákonného účelu dále analyzovány," upozornil.

Dodal, že se nepovažuje za zastánce nových regulací či vytváření nových dohledových úřadů, je ale přesvědčen, že nadešel čas k veřejnému dialogu o možnostech a rizicích umělé inteligence. "Lidé musí vědět, jakou mají tyto systémy funkci, jak konkrétně a co se vlastně učí," řekl.

"Už dnes existují obavy, do jaké míry je člověk umělointeligentními systémy manipulován, do jaké míry rozhodují tyto systému o preferencích člověka. Žijeme v době, kdy zejména naše děti o sobě generují neuvěřitelné množství dat, od kolébky až v podstatě po hrob. Samozřejmě, ty algoritmy, které dnes data zpracovávají, jsou neobyčejně efektivní a my jim ne úplně nerozumíme."

Platí se i za sociální sítě

Připomněl rovněž, že sociální sítě jsou zpravidla zdarma, nicméně jejich uživatelé za ně platí svými osobními údaji. "Ta jsou sice těmito systémy použita primárně proto, aby byl konkrétnímu uživateli nabídnut vysoký komfort v podobě, například optimálně cílené reklamy dle aktuálních potřeb konkrétního uživatele. Na druhou stranu mohou být stejná data použitá k celé řadě skrytých či dosud neznámých účelů, což má svá zjevná, skrytá i dosud ne zcela známá rizika, a to tím spíše, když jsou užívány chytré algoritmy tohoto typu," dodal.

Premiér Andrej Babiš (ANO), který konferenci dnes dopoledne zahájil, uvedl, že umělá inteligence je pro Česko velkou výzvou, protože pro ni má potenciál. Vidí v ní budoucnost českého hospodářství i průmyslu.