Archeopark Pavlov vystavuje zřejmě nejstarší mapu světa

Kel z Pavlova byl nalezen v roce 1962
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Pouhých šest dní bude Archeopark Pavlov na Břeclavsku vystavovat pravděpodobně nejstarší mapu na světě, 30 000 let starý Kel z Pavlova. Potvrdila to vedoucí Archeoparku Zuzana Havlická. Výstava bude pro veřejnost otevřena v sobotu a v neděli a pak další prodloužený víkend.

Kel z Pavlova byl nalezen v roce 1962 a několik měsíců po jeho nálezu se přišlo na to, že je na něm rytina, která odpovídá schematické mapě okolí. "Pokud je tato interpretace rytiny v mamutím klu správná, jednalo by se o nejstarší dochovanou mapu na světě," uvedla Havlická.

Vystavený 40 centimetrů dlouhý kel doprovázejí informační panely o nálezu, pavlovské archeologické lokalitě i podobných nálezech ve světě.

Je to unikátní šance

Originální kel příliš často k vidění není, naposledy byl před šesti lety zapůjčen do Londýna na výstavu o umění doby ledové.

Kel bude vystaven od sobotního Mezinárodního dne archeologie, který připadá na třetí sobotu v říjnu, a v neděli 20. října. Přes týden bude expozice uzavřena a lidé do ní zase mohou od 25. do 28. října. Archeopark pro každý rok vybírá některý z pravěkých originálů, loni to byla Petřkovická venuše.

Komentované prohlídky v archeoparku jsou na sobotu 19. října naplánované na 10:00, 12:00 a 14:00. I když kel bude vystaven ještě dalších pět dní, pouze tuto sobotu je vstup na výstavu zdarma.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru