Co umí nové ukrajinské "hračky"? Futuristické pušky F2000 jsou téměř dokonalé, obklopuje je ale záhada

FN F2000 má ve výzbroji i slovinská armáda, zde je zbraň i s granátometem
  |   zajímavost

Ukrajinští obránci dostali podle analytika Ukraine Weapons Tracker útočné pušky FN F2000. Belgie oznámila, že poskytla Ukrajině vojenskou pomoc v podobě 10 000 útočných zbraní, včetně FN SCAR a FNC. O FN F2000 ale nikde nebyla zmínka. Jde o tajnou dodávku, nebo byly zbraně pořízeny jinde? Prostě záhada, která tyto moderní zbraně momentálně obklopuje.

FN F2000 je belgická útočná puška navržená a vyráběná společností Fabrique Nationale de Herstal. Jestli nějaká zbraň vypadá jako puška z budoucnosti, je to díky svému futuristickému designu právě belgická FN F2000. Oficiálně byla uvedena na trh už v roce 2001. Tato útočná puška je určena k použití v moderních vojenských střetech a patří k tomu vůbec nejlepšímu, co se v Evropě vyrábí.

 

Zbraň je konstruována z polymeru v konfiguraci bullpup. Používá náboje 5.56×45mm NATO. Vystřelené prázdné nábojnice jsou díky revolučnímu výhodnému systému vypouštěny do přední části pušky. Levorucí střelci mohou FN F2000 využívat bez jakýchkoli úprav či přestaveb.

Odkud je Ukrajinci mají?

Zbraň lze osazovat různými moduly, včetně laserového terče, svítilny, granátometu FN EGLM ráže 40 mm a "nesmrtícího" modulu M303, který vystřeluje slzný plyn, a dokonce i ojedinělým počítačovým systémem řízení palby. Žádné z těchto přídavných zařízení však není na fotografiích z Ukrajiny vidět a zbraně byly možná dodány bez těchto komponentů.

 

 

Ačkoli Belgie oznámila, že dodala ukrajinské vládě 5 000 útočných pušek typu FNC, 200 protitankových zbraní a 3 800 tun paliva, o dodávkách F2000 zatím není ani zmínka. Na druhou stranu to není vyloučeno, některé zbrojní dodávky proběhly v tajnosti, navíc Ukrajina má možnost nakupovat zbraně i z jiných zdrojů a mohla se tak k těmto moderním zbraním dostat i jiným způsobem.

Zdroj: wonderfulengineering.com

KAM DÁL: Čiňané i Rusové by rádi sestřelili tisíce satelitů Starlink Elona Muska.


Zdraví a styl