Geniální architekt, který má svou realizaci i v Praze. Jean Nouvel dobývá města po celém světě

Jeho pozoruhodná realizace pařížské filharmonie
Zobrazit fotogalerii (2)
 

V Praze se chystá budova nové filharmonie a můžete se vsadit, že se do mezinárodní soutěže přihlásí i architektonické studio jednoho z nejslavnějších architektů na mezinárodní scéně Jeana Nouvela. Tvůrce, jenž má za s sebou desítky respektovaných staveb, nepřestává překvapovat. Víte, kde stojí dům, který postavil pro Prahu? 

Desítky ocenění, respekt po celém světě, jméno, které rezonuje a inspiruje. Za svou bohatou kariéru se Jean Nouvel stal jedním z nejúspěšnějších architektů moderní doby. Držitel Pritzkerovy a Wolfovy ceny staví, stavěl a bude stavět, dokud bude na živu. Čím si vydobyl takovou prestiž a uznání? 

Francouz pro Francouze

Není překvapení, že první dvě desítky let si budoval svou kariéru pouze ve Francii. Alespoň na domácí půdě jeho realizace dostaly prostor oslnit svým netradičním řešením. Nutno dodat, že architektonický styl práce Jeana Nouvela se nikdy nevypnul absolutní kontrole. Většina jeho domů neokouzlují a nefascinují přehnaným exhibicionismem. 

Jeho autorský podpis tkví hlavně v práci s hmotou a objemem stavby. Mnohdy na úkor funkčnosti pracuje se sklem, ale s tímto materiálem je nepřekonatelný. Dokonalost díla Jeana Nouvela je v paradoxu, kdy obrovská stavba působí lehce a jemně. 

Na vlastní oči si můžete práci Jeana Nouvela prohlédnout hned v několika městech na světě. I v Praze na Andělu můžete obdivovat skvěle zvládnutý úkol, jak nahradit několik stržených činžovních domů a vytvořit masivní, ovšem urbanisticky funkční oblast pro Pražany a samozřejmě pro klienta. Nouvel svou prací pomohl Andělu k novému životu, který nastartoval v nultých letech. 

Nouvel po celém světě

V současnosti má Jean Nouvel svou architektonickou kancelář zastoupenou v Londýně, New Yorku, Římě, Madridu a Barceloně. Se 140 zaměstnanci se jedná o největší architektonickou kancelář ve Francii. Za svou bohatou kariéru vytvořil několik muzeí v Paříži, Madridu a Soulu. 

Jeho další realizace však najdete také v Berlíně, Vídni, Švýcarsku, Barceloně, Kolíně nad Rýnem a na mnoha dalších místech. Jedna z jeho posledních realizací byla znovu na domácí půdě v Paříži, kde vytvořil novou budovu filharmonie. O to zajímavější bude sledovat, jestli se svým návrhem připojí i k soutěži v Praze. Jeden nenápadný dům už tady má… 

Zdroj: jeannouvel.com

KAM DÁL: Střešní bazén za miliardy a nejsvatější místo muslimů. Nejdražší budovy světa možná překvapí