Hajaja: Skřítek s hlasem Vlastimila Brodského, kterého milují všechny děti, oslaví šedesátiny

 

Bylo 2. ledna 1961, kdy se poprvé z rozhlasu ozvalo: "Dobrý večer, děti! Jsem Hajaja. Dříve domácí skřítek v domě u Tří zvonů." Netrvalo dlouho a skřítka s hlasem slavného herce milovaly všechny děti. Dokonce je neomrzel ani po příchodu televizního Večerníčku, ba co víc, baví malé posluchače dodnes, a to už neuvěřitelných šedesát let.

Na sklonku roku 1960 vznikla v redakci vědy a techniky v Československém rozhlase myšlenka, že by bylo fajn vyprávět nejmenším posluchačům každý večer pohádky na dobrou noc na pokračování. 

Hajaja a Václav Čtvrtek

Za vznikem pořadu stála nakonec rozhlasová redaktorka Vlasta Váňová a její manžel Václav Čtvrtek, který napsal pro první vysílání právě pohádku o Hajajovi. Jméno skřítkovi vymyslela výtvarnice a spisovatelka Olga Hejná, která si při něm vzpomněla na své vlastní děti, kterým každý den říkala, že už půjdou hajat. Název se tehdy v rozhlase zalíbil a zůstal natrvalo.

Funkce rodiče

Hajaja vypráví pohádky dětem před spaním a tím vlastně supluje funkci rodiče, který nemusí sedět s pohádkovou knížkou u postýlky. Navíc si dítě rozvíjí fantazii, jelikož si může ve své hlavě představit příběh vizuálně tak, jak si přeje, čímž je zajímavější oproti televiznímu Večerníčku.

Velké oblíbenost

O tom, že je skřítek Hajaja mezi dětmi velmi oblíben, není pochyb. Od prvního vysílání 2. ledna 1961 přináší desetiminutovou pohádku pro děti na stanici Českého rozhlasu 2 každý den až dodnes. K Hajajovi postupně ještě přibyl Hajadán a malí Hajajáčkové.

Hajaja a Jiří Trnka

Prvotní vzhled vtiskl Hajajovi výtvarník Jiří Trnka. Roku 1994 však byly Českým rozhlasem vyzvány všechny děti, které ho poslouchají, aby nakreslily, jak podle nich takový Hajaja vypadá. Do projektu se přihlásilo více než tisíc dětí, které posílaly obrázky skřítka. Nakonec odborná porota vybrala vítěze. Skřítek Hajaja měl na obrázku čepici se střapcem a pyžamo s hvězdnou noční oblohou.

Hajaja a Vlastimil Brodský

Dále bude Hajaja navždy spjat s hasem herce Vlastimila Brodského. Ten byl prý nejprve z této dabingové role nadšen, ale později ho začali přirovnávat ke skřítkovi i lidé na ulici a začalo to překážet v jeho herecké kariéře. To ale nic nemění na tom, že za tuto aktivitu získal Brodský i několik ocenění. Později ho nahradila taková jména jako František Filipovský, Jan Tříska nebo Jana Brejchová, ale nikdy už takového úspěchu jako Brodský nedosáhli.

KAM DÁL: Nejslavnější siamská dvojčata byla českého původu: Když Rozálie umírala na zápal plic, Josefa se rozhodla odejít s ní