Já mám holku? Vědci zjistili, že kuřáci trávy mají problém poznat, že se jim rozpadá vztah

Jiří Macháček coby hulič Jakub
  |   zajímavost

Scénka ze slavného filmu Samotáři, ve které si Jiří Macháček coby vášnivý kuřák trávy Jakub má problém vzpomenout, že má svou partnerku, může mít podle vědců pravdivý základ. Podle studie zveřejněné v časopise Drug and Alcohol pravidelní uživatelé marihuany selhávají v milostných vztazích a především v komunikaci.

Užívání konopí může být podle závěrů studie spojeno s tendencí myslet si, že komunikace v rámci romantického vztahu probíhá dobře, i když ve skutečnosti je to přesně naopak a vztah se hroutí. Jak se taková věc dá zjistit? Vědci na to šli skutečně zajímavým způsobem. Pozvali páry, aby se spolu pobavily na nějaké své citlivé a nepříjemné téma, co jim ve vztahu vadí. Vše se nahrávalo a následně vědci všechny hovory analyzovali. Výzkumu se zúčastnilo 145 párů, přičemž v každém z nich byl alespoň jeden partner, který pravidelně užíval konopí.

Jen se pěkně hádejte

Nejprve přišla na řadu konfliktní témata. Mohly to být například peníze, trávení volného času, sex, zkrátka bolavé místo vztahu. Během emočně vypjatého rozhovoru mohli výzkumníci pomocí monitorů sledovat fyziologické ukazatele stresu včetně srdeční a dechové frekvence.

Poté byly páry požádány, aby změnily téma k něčemu příjemnějšímu a pustili se do pětiminutového rozhovoru o něčem, na čem se oba shodují, co je baví a spojuje. Výzkumníci se pak párů ptali, jak podle nich konverzace probíhala, jak dobře podle nich vyřešili případné konflikty a jak jsou celkově spokojeni se svým vztahem.

Huliči viděli vše opačně

Následně se oba rozhovory porovnaly a analyzovaly. Kuřáci marihuany měli silnou tendenci odbíhat od tématu, obcházet problémy, obviňovat okolí či jiné osoby a vznášet nereálné požadavky na řešení. Sami sebe přitom hodnotili velmi pozitivně, celý rozhovor označovali jako přínosný. 

„Hodnocení uživatelů konopí bylo téměř přesným opakem toho, co zjistili nezávislí hodnotitelé," uvedla autorka studie Dr. Jessica Salvatore, docentka na katedře psychiatrie Rutgers Robert Wood Johnson Medical School. Ve skutečnosti tedy uživatelé konopí nebyli schopni poznat, že v rozhovoru selhali, ani se nikam neposunuli, celkově vnímali celý rozhovor opačně, než jak ve skutečnosti proběhl.

Není tráva, není problém?

Je důležité poznamenat, že výsledky této studie neznamenají, že užívání konopí je pro vztahy paušálně dobré nebo špatné. Spíše poskytuje náhled na to, jak mohou páry lépe zvládat konflikty a dospět k jejich řešení. Když problémy nevidíte, nemůžete je řešit," uzavírá Salvatore.

Zdroj: iflscience.com

KAM DÁL: Někdy věci na oslavě zajdou trochu daleko, na vině nemusí být hned drogy, stačí alkohol.

Klíčová slova: