Jako v Kocourkově: Starosta obyvatelům zakázal čtení depresivních knih a nařídil, aby byli veselí

Neobvyklou vyhlášku vydal starosta obce Essarts-en-Bocage na západě Francie. Zhruba devíti tisícům obyvatel v ní nařídil, aby během říjnového týdne, kdy se v obci koná hudební festival, byli veselí. Ve zjevně žertovné vyhlášce, která má ovšem úřední povahu, zakázal Freddy Riffaud svým spoluobčanům také poslouchat depresivní hudbu či číst knihy se špatným koncem.

19.09.2019 - 09:45  
Vyhláška nařizuje, aby si lidé vyráběli endorfiny a hormony štěstí
Zobrazit fotogalerii (2)

Radovat se lidé z obce Essarts-en-Bocage, která leží na půl cesty mezi městy Nantes a La Rochelle, budou muset na základě vyhlášky od 5. do 11. října, kdy se bude konat první ročník místního hudebního festivalu Ville en joie (Radostné město).

"Vzhledem k rychlosti, jakou se může šířit negativní emoce", "zvýšenému riziku špatné nálady s příchodem podzimu a nižší míře slunečního svitu" vyzval starosta obyvatele, aby nenechali na území obce vstoupit žádnou osobu, která by mohla zhatit radostnou náladu.

Ani smutná hudba neprojde

Vyhláška rovněž zakazuje vysílání "jakékoli hudby, která by mohla být vnímána jako deprimující či smutná" a zakázané jsou v říjnovém týdnu i filmy, knihy a historky, které špatně skončí. Úřední výnos naopak vyžaduje, aby si obyvatelé francouzské obce "vyráběli endorfiny, hormony štěstí, a to tak, že se budou smát nejméně třikrát denně".

V rozhovoru poskytnutém agentuře AFP starosta Riffaud vyjádřil lítost nad tím, že jsou lidé ve Francii příliš velcí mrzouti, a dodal, že on jen chce rozšířit mezi obyvateli své obce radostného ducha. Pokuty pro mrzouty, morouse, škarohlídy a věčné nespokojence starosta Riffaud nechystá. "Aspoň pro letošek ne," zdůraznil.