Místo zrozené pro sport a odpočinek se stává veřejným parkovištěm. Auta občas vystrnadí masová demonstrace

Letenská pláň slouží pro mnoho účelů. Nejviditelnější jsou masivní demonstrace
 

Do historie se obrovská plocha Letenské pláně zapsala díky demonstracím v roce 1989. Vystřídalo se toho zde mnohem víc. Od pochodů na oslavu vysokých funkcionářů komunistické strany po památná fotbalová utkání. Letná je dnes hlavně plochou pro sport a samozřejmě pro parkování. Taková je dnes doba…

Kam s auty? Věčná otázka každé metropole se řeší různými způsoby. Kromě toho, že jsou ulice přecpané kouřícími výfuky, také je nutné vyřešit otázku, kam všechna auta a autobusy, co přivážejí turisty, postavit. Jedno obrovské parkoviště bychom našli a jmenuje se Letenská pláň. Otázkou však zůstává, zda bychom nenašli lepší využití této monumentální plochy. 

Milion chvilek pro odpočinek

Není to tak dávno, kdy se celá Letenská pláň zaplnila demonstranty. Hlava na hlavě tu z politických důvodů nebyla poprvé. Když do Československa v roce 1989 přicházela demokracie, hlavní momenty se odehrávaly právě zde. 

Místo s velkou historickou hodnotou dnes slouží pro mnoho účelů. Kromě nekonečného počtu pražských psů, kteří se zde prohánějí volným prostranstvím, zde narazíme na velmi pestrou paletu sportovních disciplín. V posledních letech zde kraluje hlavně lakros. Písečná plocha k tomu samozřejmě vybízí a v České republice ne tak populární sport má svoje centrum právě na Letenské pláni. 

Potkat zde však můžete klidně lidi s drakem, padákem či fotbalovým míčem. Stadion Sparty na Letné tu není náhodou. Na Letenské pláni totiž v minulosti hrála Sparta i Slavie. Dva stadiony největších rivalů na jednom místě. Dnes si zde začutají maximálně kamarádi či táta se synem. Žádné upravené hřiště zde nenajdete, ale veřejně dostupné branky ano… 

V zimních dnech už pomalu začíná být tradicí na rozsáhlou plochu položit kluziště na bruslení. Jedná se asi o největší plochu, kterou v zimních dnech v Praze najdete. Pokud tedy jednou po letech nezamrzne Vltava. 

Parkoviště

Zcela pochopitelně se zde také řeší přetlak dopravy. Celá šířka tvoří v jednom asfaltovém pruhu problém s parkováním. Primárně zde však stojí autobusy různých zájezdů. Místa je tu mnoho a je až překvapivé, že asfaltové plochy nevyužívají sportovci na kolečkových bruslích. 

Kromě povrchového parkoviště, které většinou zůstává prázdné, jsou zde pochopitelně i garáže. Auta tak pomalu přebírají iniciativu a je jen nutné pohlídat míru, kterou by neměla překročit. Důležité je celý prostor nechat žít tak jako doteď a možná by stálo za to zamyslet se nad tím, jak ještě plochu zkulturnit. 

Akce jako Letní Letná jsou dobrým příkladem. Na Letenské pláni najdete občas cirkus, běžkařskou dráhu, jarmarky a jiné akce. To je směr, ve kterém musí Praha pokračovat. Rozšiřovat asfalt rozhodně ne. Auta a autobusy mají místa dost…