Nejlepší a nejhorší města pro život. Vítěz je po několikáté jen pár kilometrů od našich hranic

V žebříčku nejlepších měst pro život zvítězila Vídeň
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Někde se žije lépe, někde hůře. Svět je plný pestrých měst, ale jen některá jsou svojí kvalitou života na špici žebříčku. Myslíte, že nejlepší bydlení najdete v Londýně, Paříži či New Yorku? Omyl. Deset nejlepších měst leží úplně jinde. Jaká jsou naopak ta nejhorší?

Agentur, které zpracovávají podobné žebříčky, je hned několik. Ve výsledcích se však tolik neliší. O to důvěryhodnější je následný výčet měst, která kralují hned v několika atributech. Nejdůležitějšími hledisky, jež udávají pořadí žebříčku, jsou stabilita, dostupnost bydlení, zdravotní péče, kultura a životní prostředí, vzdělávání, infrastruktura a bezpečnost. Jaká tedy jsou ta vůbec nejlepší a nejhorší města k životu?

Střední a východní Evropa musí počkat

Než se dostaneme k těm nejlepším, je dobré si zhodnotit, jak dopadl jediný zástupce z České republiky. Praha se umístila na 60. pozici a pokud máte dojem, že z regionu střední a východní Evropy jsme na tom nejlépe, budete na omylu. O několik stupínků dál je totiž maďarská Budapešť. Ne všechny průzkumy však ukazují stejné výsledky. V jiném žebříčku je zase Praha před Budapeští, ale tentokrát až na 69. místě.

Překvapivou informací je také to, že americká města nikterak nezáří a jejich nejlepší umístění si drží hawaiské Honolulu s 22. místem. Velkoměsta jako New York či Londýn mají k těm nejlepším ještě daleko. Největší město USA se umístilo na 58. místě, tedy jen dvě příčky před Prahou, a Londýn na 48. místě.

Prostě nejlepší

Vítěz už za léta, kdy se podobné výzkumy provádějí, není nikterak překvapivý. Nejedna agentura totiž na špici žebříčku staví rakouskou Vídeň. Město, které je z našeho území co by kamenem dohodil, nevítězí poprvé. Zároveň je jeden ze dvou evropských zástupců průzkumu, který realizuje společnost Economist Intelligence Unit.

Ta na základě výše zmíněných hledisek do listu deseti nejlepších měst umístila ještě Kodaň na devátém místě. Nejvíce zástupců v té nejvybranější společnosti má Kanada. Toronto na sedmém, Vancouver na šestém a Calgary na pátém místě jasně hovoří o tom, že život v druhé největší zemi na světě nemusí být vůbec k zahození.

Stejně tak si o pozornost opakovaně říkají města z Austrálie. Desátý Adelaide, třetí Sydney a druhé Melbourne taky jistě stojí za zvážení v případné emigraci z České republiky. Dva zástupce má v desítce nejlepších také Japonsko. Hlavní město Tokio drží osmou příčku a Ósaka čtvrtou.

Ta nejhorší

Agentury nehodnotí všechny města světa, ale celý průzkum vytvářejí na základě výběru 140 míst, která splňují základní kritéria. Černého petra, a tedy poslední umístění, získal Damašek v Sýrii. Hlavním faktorem, který ovlivnil toto nelichotivé umístění, je probíhající válečný stav. Hned v závětří najdeme nigérijský Lagos, následně Dhaku z Bangladéše.

Všechna města na chvostu žebříčku jsou zatížena kriminalitou, válkou a celkově nuznou úrovní životního blaha. Pro obyvatele je to tedy spíše prokletí. Nejhorší životní podmínky vás tak potkají v libyjském Tripoli či v hlavním městě Venezuely Caracas.

Velké zastoupení má hlavně Afrika, kde stále není a dlouhodobě nebude situace nikterak pozitivní. Řeč je o Kamerunu či Zimbabwe.