Obchodní dům s historií a hodnotou. Dominanta Zlína budí pozornost veřejnosti i odborníků

Architektura Zlína je pochopitelně spojena se jménem Tomáše Bati. Jeho dvorní architekt František Lýdie Gahura mimo jiné vytvořil nádherné funkcionalistické dílo v podobě Obchodního domu. Ten však za socialismu dostal pořádně zabrat. Zdařilá rekonstrukce navrátila dominantě Zlína zpět zašlou slávu a kromě chvály veřejnosti získává realizace i prestižní ocenění. Nálepku Best of Realty nemá rozhodně náhodou. 

22.01.2020 - 12:00  
Obchodní dům Zlín se může pyšnit cenou Best of Realty za rok 2019
Zobrazit fotogalerii (3)

Obchodní dům Zlín byl vybudován v roce 1931 z iniciativy Tomáše Bati. Jako další kousek skládanky do funkcionalistické tradice Zlína se stal nepřehlédnutelnou dominantou města. Stejně jako většinu staveb, které známe z období prosperity související s podnikáním Tomáše Bati, byl k realizaci tohoto projektu povolán dvorní architekt a jedna z nejvýznamnějších osobností tvořící ve funkcionalistickém stylu František Lýdie Gahura. 

Výsledek byl fantastický, ale v 50. letech byl Obchodnímu domu Zlín oblečen socialistický kabát. Smutný a bezútěšný stav je minulostí. V roce 2017 totiž začala kompletní rekonstrukce s odvážným plánem. Vrátit domu původního ducha a ještě něco navíc. Několik architektonických ocenění a velmi pozitivní reakce veřejnosti potvrzují fakt, že investor rozhodně nešlápl vedle. 

Stavba roku

7. listopadu 2018 se poprvé otevřely dveře do nově zrekonstruovaného Obchodního domu Zlín a na první pohled bylo znát, že slova o návratu k architektuře Františka Lýdie Gahury nebyla prázdná. Ten, kdo si ještě v živé paměti udržel vzpomínku na předešlý vzhled, který pošlapal významné funkcionalistické dílo, musel uznat, že nános socialismu je pryč. 

Nikoho tak nemohlo překvapit, když byl 16. května vyřčen výsledek v tradiční anketě Stavba roku Zlínského kraje. V kategorii stavba občanské vybavenosti zvítězil Obchodní dům Zlín a navíc získal Cenu hejtmana Zlínského kraje. 

Jen se tak potvrdil pozitivní ohlas veřejnosti i odborníků. Architekt Ing. Jaroslav Ševčík tak slyšel zaslouženou chválu potvrzenou prestižní cenou a odvážný investor ukázal cestu, kudy lze vykročit v rámci poctivé rekonstrukce nevhodně využívaných objektů s obrovských estetickým potenciálem. To však není všechno.

Best of Realty

Úspěch ve Zlínském kraji však nebyl jediným oficiálním potvrzením dobře odvedené práce. Obchodní dům Zlín se od listopadu roku 2019 může pyšnit cenou Best of Realty v kategorii obchodní centra. K výročí jednoho roku od otevření se tak připojila prestižní cena ze soutěže s dlouholetou tradicí. 

Ta od roku 1999 mapuje a oceňuje nemovitosti realizované na území České republiky, které nově vznikly, nebo právě jako v případě Obchodního domu Zlín prošly rekonstrukcí. To nejlepší z realit se záměrně zaměřuje na komplexní ocenění nejenom z pohledu architektury, ale také skrze schopnosti stavitelů, projektantů, developerů a také realitních agentů, kteří objekt pronajímají nebo prodávají. 

Obchodní dům Zlín tak byl oceněn nejenom za významné architektonické řešení exteriéru, které ctí původní podobu funkcionalistické stavby, ale také za obslužnost a rozvoj lokality. Město Zlín tak díky bohatému výběru obchodů a restaurací získala v Obchodním domě nový a oblíbený urbanistický prvek. 

Úspěšná rekonstrukce tak funguje nejenom na pohled, ale svojí funkcí dodala městu nový život, za který aktuálně sklízí zasloužené vavříny. Budiž celý projekt Obchodního domu Zlín, který realizoval developer PRIOR s.r.o., příkladem pro další investory.