Objevil skutečně Karel IV. léčivý pramen, základ Karlových Varů? Legenda hovoří jasně, skutečnost je ale jiná

Karel IV. asi pramen sice neobjevil, ale lázně skutečně založil
Zobrazit fotogalerii (6)
 

Karlovy Vary jsou jedním z našich národních pokladů, i když při procházce po jejich kolonádě češtinu zaslechneme často jen vzdáleně mezi směsicí mnoha dalších řečí. Jak skutečně vznikly a měl na jejich založení opravdu zásluhu Karel IV.? Jak to bylo s legendou, která se traduje už bezmála půl tisíciletí?

Kdo stál u zrodu Karlových Varů? Samozřejmě nikdo jiný než sám panovník, kterého jsme nedávno v celonárodní anketě zvolili Největším Čechem, tedy Karel IV. Podle legendy byl tehdy Karel IV. na svém hradu Lokti a jako správný panovník trávil svůj volný čas lovem zvěře ve vlastní honitbě. Tentokrát se ale stala podivná věc. Král se rozhodl ulovit jelena a při štvanici jeho lovecký pes vběhl do tůně, v níž, k velkému překvapení všech přítomných, byla teplá voda…

Riskantní ochutnání podivné vody

S jistou dávkou odvahy honci tento podivný teplý pramen ochutnali a ani sám král prý nezůstal pozadu. Ke svému velkému překvapení brzy naznal, že jej opouští bolest v nemocné noze. Usoudil tedy, že jde o pramen vzácný a léčivý a na místě, kde byl objeven, brzy vzniklo zatím jen menší sídlo, nazvané Teplé Lázně u Lokte, jež se později rozvíjelo až do podoby dnešních světoznámých a uznávaných lázní, které nám mnohé státy mohou jen závidět. Jak to ale bylo s objevením prvního z mnoha léčivých pramenů doopravdy?

Kde je pravda? 

Holou a nezkreslenou pravdu o objevení prvního léčivého pramene na území dnešních Karlových Varů se asi již nedozvíme. Pověst, která se traduje dodnes, totiž musela být po téměř dvě stě let předávána z generace na generaci, od člověka k člověku pouze ústně. V písemné podobě se totiž prvně objevuje až ve spisu z roku 1542, přičemž k objevu pramene mělo podle legendy dojít již v padesátých letech čtrnáctého století. Historikové ale předpokládají, že léčivé vlastnosti zdejší vody znali místní již mnohem dříve. To by také napovídalo tomu - chceme-li věřit pověsti o lovu a psu v tůni, že by si lidé a dokonce i král dovolili takovou vodu ochutnat a ozkoušet její účinky.

Teplé lázně u Lokte

Co je ale dohledatelné v historických pramenech, je fakt, že právě před rokem 1360 byly v místech současných Karlových Varů založeny zmiňované Teplé lázně u Lokte - původně tedy poměrně skromný hrádek s několika okolními domky. Již o přibližně deset let později v roce 1370 obdržely Teplé lázně městská práva, což byla pro toto sídlo jistě pocta. I v minulosti ale bylo vždy “něco za něco”. Místní spolu s právy dostali také povinnost - pečovat o nemocné, což jim měly umožňovat právě léčivé prameny, které příroda lidem poskytovala. Z místních obyvatel se tak chtě-nechtě stali správci lázní, a tak je tomu vlastně dodnes.

Pocta zakladateli lázní

Ať už tedy Karel IV. a jeho družina skutečně léčivý pramen objevili, nebo jde o legendu, která měla a má dodávat tomuto městu ještě větší význam, je jisté, že na vzniku samotných lázní má dodnes obdivovaný a uctívaný panovník hlavní podíl. Lázně, které nesou jméno po Karlu IV., jsou dodnes velkou poctou svému zakladateli a úlevou všem nemocným, kteří sem přijíždějí.

KAM DÁL: Podzimní dýňové recepty zahřejí tělo a potěší chuťové pohárky. Jednoduché, rychlé a levné jídlo za půl hodiny.