Ostudná Královská cesta: Hlavní turistická trasa Prahy je plná pastí a absurdních obchodů

Jedná se o jednu z historicky nejvýznamnějších cest České republiky. Realita tomu však neodpovídá. Obchody se suvenýry pochybného charakteru, nečistota a sázka na rychlé výdělky. Místo toho, aby Královská cesta v Praze byla chloubou města, jedná se o jeden z největších omylů, který čeká na spasení. Ale lze se vůbec zbavit všech nedostatků, které hlavnímu městu zásadně škodí? 

13.12.2019 - 11:00  
Nesmyslné matrojšky jsou na každém rohu
Zobrazit fotogalerii (3)

Centrum Prahy za posledních několik let výrazně opouští mnoho místních rodáků a autentický život z kouzelných uliček Starého Města a Malé Strany postupně mizí. Jedná se tak o oblast s čistě turistickým významem, který často přebije i pravý význam a hodnotu této historické části města.

Tento jev není ojedinělý a zasahuje většinu velkých metropolí, které lákají návštěvníky na unikátní architekturu a zhmotněnou dávnou minulost. Praha má však laťku, kam až je schopná zajít, postavenou hodně vysoko. O co konkrétně jde? 

Pražské LSD

Dnes tato oblast slouží hlavně jako tepna turistického ruchu. Na proud návštěvníků z celého světa můžete nasednout před Obecním domem, kde v minulosti stával Králův dvůr. Sídlo českých králů za svojí dlouhou historii prožilo mnoho proměn a definitivně pozbyla svoji existenci v roce 1903. Zbourané pozůstatky místa, kde zemřel třeba Jiří z Poděbrad, nahradil secesní skvost v podobě dnešního Obecního domu. 

Zde tedy začíná trasa, která následně skrze Prašnou bránu pokračuje Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí. Už v první etapě této historické cesty vedoucí směrem na Pražský hrad je vidět, že pýcha a pravý význam ustupuje turismu. Desítky obchodů, které nabízí nepravý absint, náhražky marihuany či matrjošky s Putinem, jsou jako rakovina, která rozežírá město v samém základu. 

Celetná ulice se tak pro Čechy stává místem, odkud se chce doslova utéct. Neexistují zde žádná omezení na regulaci reklamy, která by veřejný prostor alespoň z části učesala do snesitelné podoby. Není tak překvapením, že v neogotickém domě s krásnými nástěnnými malbami potkáte v uliční úrovni podnik nabízející thajské masáže, jehož vzhled je podobný halucinogennímu vidění po malé dávce LSD. 

Na Staroměstském náměstí si na moment oči odpočinou a díky nové vyhlášce magistrátu zde už nepotkáte obří pandu, která ve vás vzbuzuje násilnické myšlenky. Problém však začíná znovu ve chvíli, kdy seberete odvahu a davem turistů pokračujete po Královské cestě. 

Díky za pasáže

Staré Město má jistě nepopiratelný genius loci, který jen díky svému unikátnímu charakteru odolává i těm největším zločinům, jež se promítají na podobě Karlovy ulice z Malého náměstí až ke Karlovu mostu. Vysoká frekvence podivných barů a restaurací se často nese na vlně rychlého výdělku, a tak zde není zrovna dvakrát rozumné zaskočit na guláš. 

Stejně tak malé obchůdky, které se tváří jako obyčejné krámky se základními potravinami, překvapí vysokými cenami. Malá voda za sto korun je prostě trochu moc. Navíc, jak v minulosti referoval novinář Janek Rubeš, prodejci zde také pracují s cenami pro místní a cenami pro turisty. Mluvit anglicky se zde rozhodně nevyplatí. 

Jedna z nejbolavějších zkušeností vás čeká v poslední části Karlovy ulice, která vás vede přímo na Křižovnické náměstí před Karlův most. Jediná záchrana, která vás zde čeká, je únik do postranních pasáží. Skryté poklady Prahy fungují jako ostrůvky normální a kouzelné oázy mezi nástrahami, které jinak v této oblasti čekají na každém rohu. 

Na Malou… 

I samotný Karlův most není ušetřen nešvarů turistiky. Místní umělci pod dohledem nádherných soch skicují karikatury a v našlapaném davu si musíte dát pozor, aby vás zničehonic nesrazil opilý turista na elektrické koloběžce. 

Když při nádherných panoramatických pohledech nakonec přijmete divočinu kolem vás, radost vám zase srazí fakt, že se ocitáte v Mostecké ulici, kde vše zažínáte nanovo. S následujícím kopcem směrem na Pražský hrad Nerudovou ulicí se intenzita šílených podniků poněkud umírní, ale pachuť zůstává. 

Už léta neřešená situace se na několika místech zachraňuje takřka undergroundovým způsobem. Některé podniky se v této přehlídce paskvilů snaží nabídnout turistům i místním služby, z kterých máte radost. Na celé Královské cestě však najdete opravdu jen hrstku kaváren, hospod či obchodů s potravinami, které odpovídají normálním cenám za normální služby. 

Svoboda podnikání je zcela pochopitelně jedním z pilířů demokracie, ale to neznamená, že se může tepna města už léta prezentovat jako prostitutka, kde je za peníze vše dovoleno. Prvním krokem k zlepšení situace by bezesporu byla regulace nevzhledné reklamy. 

Uklidit, učesat a zlidštit tento historicky významný kus města by se měl stát jednou z priorit, která při kvalitním řešení pomůže Prahu pozvednout o další krok ke zdravě fungující metropoli. Politici musí vyslat jasný signál, že jim stávající situace není lhostejná. Pokud ano, hlavní město nemá šanci se posunout kupředu.