Pes obešel koronavirová pravidla, jinak by asi nepřežil. Ukazuje to na absurditu některých opatření

Na záchraně jednoho psího života se podílela celá řada dobrovolníků. Dobrá věc se nakonec podařila
 

Restriktivní opatření české vlády byla, a vlastně stále jsou, trnem v oku. Jsou ale země, kde byla nařízení ještě přísnější. Například ve Velké Británii mohla být zvířata převážena pouze v okolí místa, kde žijí. Což by pro osmiletého Pedra nejspíš znamenalo smrt, protože se o něj neměl kdo postarat. Rozběhla se tedy velká "stěhovací" akce, o které informoval web Daily Star.

Jak obejít proticovidová opatření a zachránit život zvířeti? To byla zásadní otázka, která několik dní trápila britské dobrovolníky i ochránce zvířat. Nakonec vymysleli způsob, jak Pedra dostat do 434 kilometrů vzdáleného nového domova. Prostě na trase z Merseyside do Weymouth najdou tolik nadšenců v jednotlivých oblastech, aby pes splnil nařízení a v pohodě se dostal k lidem, kteří o něj budou dále pečovat.

Nařízení splnili a psa zachránili

Omezení ve Velké Británii říkala, že zvířata mohou být transportována pouze do určité vzdálenosti. „Naši zaměstnanci a dobrovolníci dostali Pedra do dočasné péče. Vzali si ho domů, nakrmili ho, někdo ho vykoupal. A tím všichni splnili povinnost, kterou jim ukládá vláda,“ usmívala se pro Daily Star Pamela Birdová z Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals s tím, že si všichni dobře uvědomovali, že jejich plán nesmí mít trhliny.

Naštěstí se jim povedlo dát dohromady dostatek nadšenců. „Dá se říct, že jsme sestavili štafetu a všichni svoji část zvládli dokonale,“ doplnila Pamela, která se sama stará o několik psů a dalších zvířat v nouzi.

Přejedl se a musel počkat

V Birminghamu se objevil malý zádrhel. Zaměstnanci centra RSPCA si ho totiž natolik oblíbili, že pro něj sehnali spoustu pamlsků. A Pedro se přejedl. „Trochu mu to narušilo cestu, musel zůstat o den déle. Ale evidentně mu to nijak nevadilo. Takovou péči asi ještě nezažil,“ potvrdila Pamela, která Pedra zachránila v roce 2020, kdy se o něj jeho bývalý pán odmítl dále starat.

Podle Birdové pes zoufale čekal na nový domov. „Případné nové pány vždy odradila jeho velikost a věk. Už to vypadalo, že zůstane sám. Byl den ode dne smutnější. Byli jsme z toho zoufalí,“ přiznala ochránkyně zvířat.

Jako by tu s námi byl od štěněte

Nakonec se ale našel pár, který se ho ujal. Co na tom, že byl přes čtyři sta kilometrů daleko! „Perfektně se k nám hodí. Okamžitě jsme si ho zamilovali. Pedro je plný života a po několika málo dnech se zdá, že je s námi od narození,“ pochvalovali si jeho "adoptivní rodiče". Snad má před sebou pejsek ještě pár veselých let.

Díky RSPCA centrům bylo po celé Anglii i v době pandemie koronaviru a restriktivním opatřením denně zachráněno mnoho zvířat. I když byla zařízení oficiálně uzavřena pro veřejnost, jejich zaměstnanci například prováděli virtuální domácí kontroly a snažili se zvířata dostat do jejich nových domovů. 

Případ Pedra ale ukazuje, jak byla některá opatření nesmyslná. Měla zabránit styku většího počtu obyvatel. V tomto případě se ale do akce zapojilo mnohem více lidí, než kdyby byl pes převezen na jeden zátah...

KAM DÁL: Lucie prodělala Hodgkinovu chorobu: Koukala jsem smrti do tváře, říká a popisuje průběh nemoci.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru