Výzkumníci z Programu OSN pro životní prostředí odhalili, že se svět potýká s nedostatkem písku a situace je velmi znepokojující, protože je po něm celosvětově poptávka. Jedním z hlavních důvodů jeho nedostatku je rostoucí trend urbanizace. Kvůli ní spotřeba písku celosvětově roste a stává se neudržitelnou.
„Prostě víme, že čím více lidí na planetě, tím více písku potřebujeme. Abychom dosáhli udržitelného rozvoje, musíme výrazně změnit způsob výroby, výstavby a spotřeby výrobků, infrastruktury a služeb,“ říká Pascal Peduzzi, programový koordinátor UNEP.
88metrová zeď kolem Země
Vědci zjistili, že celosvětové využití písku je desetkrát větší než využití cementu, což nás vede k očekávanému závěru, že se ročně využije přibližně 40 až 50 miliard tun písku. Jinak řečeno, můžeme říci, že na základě kapacity jeho využití lze ročně postavit i 88 metrů širokou zeď kolem zeměkoule. Tempo jeho spotřeby zejména v rozvinutých zemích se stává extrémní.
Ceny stavebnin, do kterých se cena písku rovněž řadí, letí strmě vzhůru a není příliš šance, že se růst zpomalí. Může se tak stát, že se písek stane natolik cennou komoditou, že si jej ne každý bude moci dovolit, což zkomplikuje další urbanizaci a rozvoj měst.
I na mobil je potřeba písek
Písek je ale potřeba i pro další lidské činnosti. V písku se nachází mnoho druhů minerálů, které potřebujeme pro výrobu elektroniky. Jen na výrobu jednoho mobilu je potřeba 70 kilo písku. Oxid křemičitý, který se rovněž nachází v písku, je zase nezbytný pro výrobu mikročipů.
Písek se paradoxně netěží v poušti, ale v moři. Pouštní písek se nedá ve stavebnictví využít, protože jeho zrna jsou větrem příliš obroušená. Těžba mořského písku zase devastuje vodní ekosystémy. Nejhorší na tom je, že písek zatím není čím nahradit, takže situace se bude nejspíš dále zhoršovat.
Zdroj: wonderfulengineering.com
KAM DÁL: Slavný stavební architekt Negrelli měl naštěstí pro svá díla písku dost.