Předpis smrti: První lékař v Anglii odsouzený za vraždu pacientů byl Harold Shipman. Co ho prozradilo?

Vysoká úmrtí se kolegům nezdála
  |   zajímavost

Lékař Harold Shipman si z Hippokratovy přísahy vzal jen velmi málo. Svou čest a lékařské nadání zneužil ve smrt svých pacientů, motiv nikdy nikdo neobjasnil, byť se často mluví o jeho dětství. Tehdy mu matka zemřela na rakovinu plic a v poslední fázi měla doma předepsaný morfin. Shipmana prozradila jedna podivná závěť, právnička mezi pozůstalými a psací stroj. Co bylo meritem případu, který neměl v Anglii obdoby? 

V roce 1998 přišla na policejní stanici v Hyde právnička Angela Woodruff, které nedávno zemřela matka Kathleen Grundy. Angele přišlo zvláštní, že její matka chvíli před svou smrtí změnila závěť a vše odkázala doktorovi Haroldu Shipmanovi. Jednalo se o dědictví převyšující částku cca 22,5 milionu korun. 

Doktor Shipman byl mezi pacienty velmi oblíbený, což se o něm veřejně vědělo. Rád dojel domů i za těmi, kteří ho nemohli navštívit osobně, a připadalo tak v úvahu, že by si ho jednaosmdesátiletá žena oblíbila. To však nevysvětlovalo další otázky.

Byl poslední, kdo ji viděl

Hodnota dědictví nebyla zanedbatelná, navíc bylo Angele divné, že její matka zemřela poněkud náhle, byť netrpěla žádnými zdravotními obtížemi a byla společensky aktivní. Policie to nebrala na lehkou váhu, a to také proto, že velmi podobný případ řešili ohledně zaměstnankyně pohřebního ústavu Deborah Massey, které přišel už tehdy počet úmrtí pacientů doktora Shipmana nezvykle vysoký. Případ byl ale po hlášení Massey odložen, protože policie neměla důkazy. Po podobném hlášení se rozhodli ostatky Kathleen Grundy exhumovat a přijít celé věci na kloub.

Pitva tehdy prokázala stopy diamorfinu, který se podává pacientům v terminálním stadiu rakoviny. Detektivové se v tu chvíli zaměřili na Shipmana, protože byl jejím ošetřujícím lékařem, a zároveň nebyl žádný doložitelný důvod, proč látku pacientce podávat. A právě Shipman byl poslední, kdo ženu prokazatelně viděl živou.

Prozradil ho psací stroj

V jeho ordinaci následně nalezla policie právě takový stroj, na kterém byla závěť Kathleen Grundy sepsána. Věty v závěti navíc neodpovídaly způsobu, kterým se matka Angely vyjadřovala. Angelu zarazila také žádost o kremaci. Před svou smrtí její matka vždy tvrdila, že chce pohřeb s otevřenou rakví a své tělo rozhodně nechtěla spálit.

Policie provedla u Shipmana prohlídku, našla v garáži podezřelé záznamy o úmrtí pacientů, ampule s opiáty i šperky, které dřív patřily Kathleen Grundy. V září 1998 byl lékař zatčen a obviněn z vraždy. To však policisté ještě nevěděli, co vyjde najevo poté. 

Najevo vyšly další vraždy

Při dalším vyšetřování bylo odhaleno patnáct případů smrti Shipmanových pacientů, kterým podával diamorfin, podepisoval úmrtní protokoly a falšoval lékařské záznamy. Soud začal v říjnu 1999.

„Shipman byl obviněn z vražd Marie Westové, Irene Turnerové, Lizzie Adamsové, Jean Lilleyvové, Ivy Lomasové, Muriel Grimshawové, Marie Quinnové, Kathleen Wagstaffové, Bianky Pomfretové, Norah Nuttallové, Pamely Hillierové, Maureen Wardové, Winifred Mellorové, Joan Meliové a Kathleen Grundyové, které všechny zemřely mezi lety 1995 a 1998,“ jak uvádí archiv BBC News.

Na motiv se nikdy nepřišlo

Odsouzen byl lékař v roce 2000 na doživotí, o čtyři roky později se ve své cele oběsil na prostěradle. Když se tak stalo, britská média nabádala sériové vrahy, aby v sebevraždě následovali Shipmanova příkladu také. Deník The Sun uveřejnil zprávu o Shipmanově smrti na titulce se sloganem "Ship Ship Horaay!" V překladu Ship Ship hurá. 

Ačkoliv se mnoho laiků i odborníků pokoušelo přijít na jeho motiv k vraždám, nikdy nebyl objasněn. Odhaduje se, že doktor Shipman mohl asi za 250 vražd svých pacientů, policie ale tehdy usoudila, že patnáct objasněných k doživotnímu vězení stačí. Shipman měl být také rekreačním uživatelem drog.

Zdroj: Archiv BBC,  stoplusjednicka.cz, wikipedia.org

KAM DÁL: Jeffrey Dahmer: Kanibal z Milwaukee si za své oběti vybíral mladé muže.


Životní styl

Hobby