Technická senzace. V Česku vznikl bezpilotní letoun na 3D tiskárně

Na 3D tiskárně můžete vytvořit v podstatě cokoli
 

Výzkumníci z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického (VUT) v Brně vytvořili bezpilotní letoun kompletně vytištěný na 3D tiskárně. Sloužit má pro snímkování zemského povrchu, uvedla dnes v tiskové zprávě za fakultu Radka Španihelová.

Letoun nese označení VUT 714 FDM. "Letadlo je slepeno z 22 kusů, některé kusy se ale tisknou společně. Celkový čas tisku trval 140 hodin a 44 minut čistého času. V běžném provozu nám zabral necelé dva týdny," uvedl student fakulty Martin Sladký, který letoun pod vedením Petra Dvořáka z Leteckého ústavu navrhl a vytvořil.

Konstrukce letadla váží 1 290 gramů, což odpovídá přibližně 430 metrům filamentu, tedy tiskové struny využívané v 3D tiskárnách. Ve srovnání s kompozitní verzí letounu VUT 714 je ta vytvořená na 3D tiskárně o sedm procent těžší, nicméně vnitřní struktura podle výzkumníků stále nabízí možnosti k odlehčení.

Úspěšné lety

Hlavní výhodou takto vyrobeného letadla je podle nich výrazně nižší pracnost při kompletaci a snadná možnost konstrukčních změn.

Letoun už má za sebou první úspěšné zkušební lety na letišti v Brně-Medlánkách. Práce ale nekončí, cílem je model osadit autopilotem a kamerami a otestovat jej pro fotogrammetrické snímkování zemského povrchu.

"Pokud vše půjde dobře, chceme tuto platformu nabídnout výzkumníkům po celém světě, aby měli open-source alternativu ke komerčním bezpilotním platformám, které dnes začínají na trhu dominovat," uvedl Dvořák.


Životní styl

Zdraví