Unikátní ostrůvek v jádru Prahy, který dává smysl. Dům U Minuty neslouží turistům, ale společnosti

Dům, kde se rozhodně nenudíte...
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Kdo se vypraví na Staroměstské náměstí, musí se připravit na davy turistů. Okolní podniky a služby jsou silně ovlivněny faktem, že jejich adresa leží na zlatém prameni. Dům U Minuty je však příkladem toho, že i v nekompromisních časech kapitalismu může vzniknout ostrůvek svobody. Tím Skautský institut, který zde sídlí, bezesporu je. Proč? 

 

Samotný dům je pozdně gotickou novostavbou, která se může zaslouženě pyšnit titulem chráněné kulturní památky České republiky. Na první pohled je zde oku lahodící výzdoba krásnými sgrafity a genius loci pomáhá vytvořit také kouzelné podloubí. V minulosti dům sloužil jako lékárna a tabák. 

Další zajímavostí je, že zde bydlel sedm let s rodiči slavný spisovatel Franz Kafka. Několik let nevyužité prostory dnes konečně slouží účelu, který si zaslouží. Samotné jádro a několik pater rozsáhlého komplexu totiž není ani hotel, ani předražená turistická restaurace. Sídlí zde totiž skauti. Proč je to dobře? 

Oáza pohody

Když už jste ve víru pražského centra, kde vás může obtěžovat slalom mezi okouzlenými turisty s fotoaparátem v ruce, je nejlepší najít únik, který nabídne příjemné přístřeší za dobrou cenu. Člověk by řekl, že na Staroměstském náměstí je to věc skoro nemožná. Pro profesionální kavárníky jistě existuje několik skrytých perel Prahy v blízkém okolí, ale žádná z nich se nevyrovná Skautskému institutu. 

Stačí vklouznout do podloubí, vyjít pár schodů a vír turismus ve promění ve vír mladých lidí, kteří ve zdejší kavárně s nádherným pavlačovým sezením či prostory s unikátním výhledem do ulice nabízejí přístřeší, které jste si vysnili. Musíte mít však štěstí, protože ne vždy je místo. 

Kavárna je tedy první prvek, který vás přivítá v této oáze klidu, kde dostanete za normální cenu kvalitní sortiment. Chcete si dát dezert, připravte se na to, že bude servírován na plechovém talířku. Proč? No protože jste ve Skautském institutu. Kavárna však není jediným zdrojem aktivity. Celý dům U Minuty totiž žije pro společnost. 

Přednášky a neziskovky

Jestli existují pochybovači a útočníci, kterým leží neziskové organizace v žaludku, měli by alespoň jednou za život zavítat právě do Skautského institutu. Zde poznají, jaký smysl má podporovat organizace, kterým nejde o tvrdé a nekompromisní zisky, ale o to pomáhat a vzdělávat společnost. 

Obrovské množství workshopů, debat, tematických večerů vytváří zdravou a inteligentní atmosféru, kterou jinde v Praze jen tak nenajdete. Prodloužení smlouvy Skautskému institutu magistrátem tak nebylo překvapením.

Otevřený prostor v domě u Minuty však nekončí jen tím, že přijdete na přednášku či se napijete dobré kávy. Můžete zde využít také možnost pronájmu některého z prostorů pro vlastní poradu, akci či jen setkání s přáteli. K dispozici jsou sály pro 12 až 50 lidí.

Dům U Zlatého rohu mezi Staroměstským náměstím a Malým náměstím, včetně zmiňovaného domu U Minuty je tak příkladem zdravé občanské společnosti, která pomáhá zlepšovat ovzduší míst, jejichž kouzelný charakter se pomalu vytrácí pod tíhou nekompromisního turismu.