V plzeňské zoo mají další zajímavost. Narodilo se bílé klokaní mládě

V Plzni mají bílé mládě klokana - ilustrační foto
 

Třetí bíle zbarvený klokan se letos objeví ve výběhu klokanů rudokrkých v plzeňské zoologické zahradě. Bílé mládě objevili ošetřovatelé ve vaku hnědě zbarvené samice již 27. prosince, ale teprve nyní se jej podařilo jednomu z ošetřovatelů vyfotografovat.

Klokan rudokrký se v českých oborách objevoval již v 19. století, je to otužilý a často chovaný druh. Kdy skutečně se bílé mládě narodilo, chovatelé nevědí. Klokaní mládě má po narození jen pár centimetrů, je holé, slepé a nemá zadní nohy. U klokanů rudokrkých váží jen kolem jednoho gramu. Po porodu musí po srsti samice vyšplhat do vaku a přisát se na bradavku. Ve vaku dál roste a vyvíjí se. Hlavu z vaku začínají vystrkovat až asi sedmiměsíční mláďata. „Vždy s nadsázkou říkáme, že u klokanů neslavíme narozeniny, ale spíš vykouknutiny z vaku,“ řekl mluvčí ZOO Martin Vobruba. U klokanů rudokrkých zůstává mládě ve vaku 40 týdnů, nejdéle ze všech druhů klokanů.

Albíně jsou už dva roky

První bílou samici Albínu získala plzeňská zoo ze Zoo Zlín v roce 2017, následující rok měla bílé mládě Jumpyho a loni další mládě, tentokrát hnědé. Narození bílého klokana je zajímavostí. U návštěvníků patří k velmi oblíbeným zvířatům.

V plzeňské ZOO mají klokani tradici

První klokan žil v plzeňské zoo v polovině 60. let. Byl to klokan rudokrký. V roce 1977 se na pět let poprvé objevil vzácný klokan uru. Od roku 1993 zoo začala znovu chovat klokany rudokrké a další druhy. „Ve větším množství druhů a kusů jsou v plzeňské zoo klokani posledních 20 let. Současná kolekce má úctyhodných devět druhů ve třech velikostních stupních,“ řekl mluvčí. Návštěvníci mohou vidět nejmenší klokánky krysí a klokany králíkovité, střední klokany rudokrké, bažinné a uru i klokany obrovské a rudé.

Klíčová slova:
zoo