Volební fraška v Británii: Proti Johnsonovi jde lord Kbelíková hlava či Meziplanetární pán času

Uvidíme, jestli se bude Boris Johnson smát i po volbách
 

Britský premiér Boris Johnson se 12. prosince utká o poslanecký mandát nejen s politiky opozičních stran, ale také s několika kuriózními kandidáty. Ve volebním obvodu Uxbridge and South Ruislip se o zvolení poslancem ucházejí kromě předsedy vlády také Lord Buckethead (lord Kbelíková hlava) a Count Binface (hrabě Popelnicový obličej).

Za postavou hraběte Popelnicového obličeje stojí podle listu The Guardian komik Jon Harvey, který v roce 2017 kandidoval jako lord Kbelíková hlava proti tehdejší premiérce Therese Mayové v obvodu Maidenhead. Získal tehdy 249 hlasů. Kvůli sporu o autorská práva ale nyní Harvey své "volební jméno" raději změnil.

O zpravodajství s lordem Kbelíkovou hlavou ale Britové nepřijdou. Zatím neznámého šprýmaře totiž na rozdíl od Jona Harveyho spory o autorská práva neodradily, a na listině kandidátů obvodu Uxbridge and South Ruislip se tak toto jméno nakonec objevilo.

Jako lord Kbelíková hlava už dříve kandidoval jiný vtipálek - Mike Lee. V roce 1987 vyzval na volební souboj Margaret Thatcherovou a v roce 1992 Johna Majora.

Někteří jsou staří známí

Na poslanecké křeslo, které dosud držel předseda britské vlády, si zuby brousí také Yace Yogenstein, který vystupuje pod přezdívkou Interplanetary Time Lord (Meziplanetární pán času), nebo Bobby Smith, který se převléká za chlupatou postavičku Elma z dětského pořadu Sezame, otevři se. Také Bobby "Elmo" Smith se už o poslanecký mandát ucházel. V roce 2017 se postavil premiérce Mayové.

Johnson má ale i seriózní vyzyvatele. Nejvíce by jej mohl ohrozit kandidát nejsilnější opoziční Labouristické strany Ali Reza Milani, 25letý rodák z Teheránu. Ve volbách před dvěma lety konzervativec Johnson porazil labouristu Vincenta Loa jen zhruba o 5 000 hlasů.


Životní styl

Zdraví

Hobby