Vražda čtyř dívek v Praze nebyla dosud vyřešena, pachatel možná běhá na svobodě

Koleje, nedaleko kterých bylo nalezeno tělo Markéty Čápové
Zobrazit fotogalerii (4)
  |   zajímavost

Devadesátá léta byla divoká, policie oslabená a vnímaná jako nástroj represe minulého režimu, a tak znovu získávala důvěru veřejnosti. Nakonec se podařilo odsoudit většinu případů po novém miléniu. Sadistické vraždy čtyř slečen v hlavním městě však zůstaly bez trestu. Všechny činy ukazovaly na to, že je spáchal jeden člověk. Existuje verze, kterou část kriminalistů zamítá, a sice že všechny tyto ženy měl na svědomí muž z Ostravy s přezdívkou Chirurg, který je již po smrti. Pokud to tak není, znamená to, že v ulicích Prahy stále číhá lidská šelma.  

Série sadistických vražd s prvky nekrofilie se odehrála ihned po revoluci. Případ pro pražské policisty začal dva dny před Vánocemi v roce 1990, když přišli ustaraní rodiče nahlásit zmizení své devatenáctileté dcery, studentky Markéty Čápové. Nadešel Štědrý den a po Markétě nebylo ani stopy. Povedlo se zmapovat její poslední pohyb, číslo trolejbusu, kterým jela, a kde vystoupila, ale tyto poznatky nikam nevedly. Pro Markétiny rodiče to byl Štědrý večer plný smutku, a to netušili, jaká hrozná zpráva je čeká. Pátrání nepolevovalo, zmizení slečny Čápové se dostalo i do televizních hlavních zpráv.  

Hrůzný nález u kolejí

Konec všem nadějím přišel tři dny po Vánocích, v blízkosti kolejí VŠCHT na Praze 4 bylo nalezeno její tělo. Kolem krku měla utažený šátek, kterým byla uškrcena, a poloha jejího těla napovídala, že se jednalo o sexuální útok. Také byla okradena, zmizely její peníze a náhrdelník. Markétina kamarádka Hana Vondráková, která bydlela hned naproti ní, znala Markétu od školy. Byla prý velmi cílevědomá a zodpovědná a také měla hudební nadání. Pro spolek Nepromlčíme Hana řekla, že se jí Markéta několikrát svěřila, že cítí, jako by měla brzo zemřít, respektive že má z něčeho či někoho strach. Také se zmínila, že Markéta měla agresivního partnera, který byl tou dobou ženatý. Kriminalisté jej vyslechli, žádné další úkony s ním ale zahájeny nebyly. Zvláštní je také, že ačkoliv byla Hana jednou z nejlepších Markétiných kamarádek, nikdy ji policisté nepozvali k výslechu.

Zaměřili svou pozornost na devianty, v síti jim uvízlo několik jmen, konkrétně sedmnáctiletý sexuální agresor Polert. Ten se dokonce během jednoho výslechu přiznal, že dívku táhl, nejspíš se ale jednalo pouze o zvrácenou fantazii, nakonec byl ze seznamu podezřelých vyškrtnut.  

Další mord

V srpnu 1991 přerušil vyšetřování vraždy studentky Čápové další mord, který se stal nedaleko od první vraždy. Obětí byla teprve šestnáctiletá Šárka Hynčicová, která byla zavražděna stejným způsobem. Jako škrtidlo byl použit vínově rudý kapesník. Už prvotní ohledání kriminalistům napovědělo, že půjde o stejného pachatele jako v případě Markéty Čápové. 

Detektivové neztráceli čas a ihned začali s vyšetřováním, bylo zde podezření, že po Praze běhá sadistický vrah, který je stále více při chuti. Zjistili, že Šárka předtím byla ve vinárně v doprovodu dvou mladých mužů, jeden měl údajně pracovat na pražském Výstavišti. Šárka nakonec odešla s jedním z mužů. Nakonec byl, stejně jako v předchozím případě, stanoven speciální tým, který se měl touto vraždou zabývat.  

Prahou kráčí šelma

O tři měsíce později vyděsil Prahu opět nález mrtvé ženy. Zavražděná ležela ve křoví na stráni, nacházející se pod ulicí U družstva Práce. Byla zcela nahá a opět uškrcena šátkem. Soudní lékař MUDr. Hladík při ohledání těla konstatoval, že místo nálezu oběti bylo také místem činu. Zbývalo identifikovat zavražděnou. O to se postarala vrátná nedalekého hotelu Krč, které donesl jeden host v sáčku navlhlé doklady na jméno Pavlína Horčičková. Podobně jako v minulých případech i nyní byl čin spáchán poblíž zastávky MHD.

Kriminalisté tyto případy propojili, pokusili se také zjistit, co lze vyčíst z uzlů vázaných na kapesnících, jednalo se o tzv. ambulantní uzel. Bohužel experti nebyli schopni určit nic bližšího, ani zda jde o praváka, či leváka. K osobě zavražděné Pavlíny Horčičkové detektivové zjistili, že je inženýrka, křesťanka a členka až fanatické sekty. Její život se de facto točil pouze kolem této skupiny, byla ze Zlína a v Praze pracovala jako projektantka. Bylo vytipováno a prověřeno několik tisíc osob, nikam to však nevedlo. Jediným žhavým kandidátem na podezřelého byl Roman Duriš, uprchlý vězeň. Z nějakého důvodu sázeli kriminalisté právě na tuto kartu, ale Duriše se stále nepodařilo lapit.  

Ostravský fantom

V roce 1994 se stala poslední brutální vražda, která zůstala bez potrestání. Obětí byla Eva Manová, kterou v červenci kdosi umlátil v jejím bytě v Praze. Dle jejího otce měla na hlavě otvor, o kterém si myslel, že jde o vstřel, tak moc bylo tělo zdevastované. Zbývá hádat, zda pachatel těchto činů ještě může chodit mezi námi. Kriminalisté odpustí, ale zde se stavím na stranu badatele Viktorína Šulce, který tvrdí, že pachatelem byl muž z Ostravy přezdívaný Chirurg nebo také Buran. Jeho skutečné jméno bylo Petr Schimmerle a byl podezřelý z vraždy a rozřezání těla Kamily Fajtové. Později se objevila vražda také v Praze, při které byla obdobně zavražděna Dita Hrabánková.

U všech bylo společné, že je pachatel nejdříve velkou silou udeřil. Smrt tří dívek na Praze 4 byla způsobena škrcením, takto napadl Chirurg svou první oběť v Ostravě a pokusil se ji zabít, dívka utekla a on byl za tento útok odsouzen. Další spojitostí je, že Chirurg útočil na zastávkách, také útok na Kamilu Fajtovou, ze kterého byl podezříván, se odehrál na zastávce. A nakonec je tu dopis, který dostal Evin otec Vítězslav Man od ženy, jež měla pracovat v hotelu, kde občas vídávala Evu.

Shodné znaky

Za vraha označila právě člověka z Ostravy a dle popisu šlo jistě o Schimmerleho, který nejspíš vystupoval pod různými jmény, pokud ovšem dopis není falzum a pisatel jej nesestavil z informací z médií. Další indicií může být, že si vybíral pořád ty samé typy dívek s tmavými vlasy, velkýma tmavýma očima, vyzařující jakousi nevinnost. Chirurg již nikomu dalšímu neublíží, zemřel na předávkování v Německu, zde mají z roku 1996 také nevyřešenou vraždu šestnáctileté dívky jménem Carola Titze, která se nápadně podobá obětem našeho maniaka. 

Po smrti Chirurga byla sdílná také jeho manželka, která si s ním vytrpěla svoje. Měl se svěřit, že zavražděnou Kamilu Fajtovou zná, což při výslechu vždy popřel. Žádná podobná vražda se po smrti Evy Manové již u nás nestala.   

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Novodobá Baba Vanga: Konec světového vůdce bude jen začátkem, měli bychom se připravit.