Jak poznat nemocné srdce? Nemusíte o tom vůbec vědět, říká kardiolog

Nejčastější příčinou srdečního selhání je neléčená nebo špatně léčená hypertenze a kardiomyopatie
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Chronické srdeční selhání je závažný problém, který postihuje stále více lidí. Oslabené srdce nezvládá svoji funkci, tedy rozvádět v těle dostatek krve. Jenže jak nemoc poznat, když jsou příznaky často podobné jiným, banálnějším onemocněním?

Chronické srdeční selhání je závažný problém. „Včasná diagnóza je zásadní pro další průběh nemoci. Klíčem je přestat omlouvat zdánlivě nesouvisející příznaky onemocnění, které je nejčastějším důvodem hospitalizace lidí nad 65 let, a spojit je do správné diagnózy,“ vysvětluje vedoucí Centra preventivní kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM.

Většina nádorových onemocnění má podle něj lepší prognózu než srdeční selhání. „Právě chronické srdeční selhání ale často lidé nevnímají jako hrozbu. Pro nás Čechy je stále neznámou chorobou, kterou si nikdo jako onemocnění srdce nevybaví. Příznaky chronického srdečního selhání, jakými jsou dušnost, únava, otoky nohou a kotníků, náhlý nárůst váhy nebo také ztráta chuti k jídlu, častější nutkání k močení nebo zrychlené bušení srdce, nás často dovádějí k jiným lékařským specialistům než ke kardiologovi,“ tvrdí Češka.

Dušnost při sebemenší námaze

Jedním z hlavních signálů srdečního selhání je podle odborníka dušnost a obtíže při dýchání. Dušnost se začne projevovat nenápadně, nejprve při větší námaze, později k ní dochází, i když jsme v klidu. „Typická je také dušnost vleže, která dokáže vytrhnout ze spánku a donutí nás posadit se, abychom dosáhli úlevy.“ Proti nočním komplikacím zpočátku pomůže vypodložení zad a hlavy polštáři, rozhodně tím ale není vyřešena příčina.

„Srdeční selhání můžeme zdánlivě považovat za nemoc, která není bolestivá, a může se zdát, že pacient příliš nestrádá. To ale není pravda. Příznaky s sebou nesou značná omezení v běžném životě. V pokročilém stadiu se pacienti zadýchávají a trpí tíživou dušností při sebemenší námaze, například když se chtějí oholit nebo učesat,“ doplňuje lékař.

Zadržená tekutina a únava, kterou nemáme pod kontrolou

Vlivem zadržování tekutiny může nemocný člověk během krátké doby výrazně přibrat na váze i přesto, že nemá chuť k jídlu. Na opasku pak pozná zvětšující se objem pasu. Nejedná se však o klasické tloustnutí. Nárůst váhy má na svědomí zadržená tekutina. Jak otoky břicha, tak končetin bývají bezbolestné. Nevyplácí se je ale jen pozorovat. 

„Otoků si pacienti všimnou tak, že je začnou tlačit ponožky nebo boty, které běžně nosí. Otoky jsou občas náhlé a výrazné a nemocný může mít problém s nazouváním bot, které nedávno ještě nosil. V takovém případě je velmi pravděpodobné, že se nebude jednat o nohy oteklé z dlouhého cestování nebo ze sportu, ale právě o problémy se srdcem,“ má jasno prof. Češka.

Srdce nezvládá plnit svoji funkci

Nemoc provází celková únava a malátnost. „Oba příznaky mohou vypovídat o tom, že naše srdce nezvládá plnit svou funkci. Únavu si často vysvětlujeme náročným dnem a spoustou povinností, ve skutečnosti ale naše tělo může volat o pomoc.“

Včasná diagnostika chronického srdečního selhání je podle lékařů zásadní pro další vývoj onemocnění. „Je možné jej kontrolovat a i přes nepříznivou diagnózu může pacient žít kvalitním životem.“

Zdroje: redakce, prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM

KAM DÁL: Vysoký tlak je strašák. Stres i hodně práce mohou být váš konec.