Jak přestat skřípat zuby: S bruxismem pomáhá botulotoxin i jóga

Několik hodin před spaním se vyhněte nápojům obsahující kofein, jako je káva, kola či čokoláda
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Stres, napětí, úzkosti a také špatná protéza mohou být spouštěčem nepříjemného jevu, a to skřípání zubů – takzvaného bruxismu. Skřípání a zatínání zubů probíhá často nevědomě, nejčastěji v noci. Dlouhodobé „skřípání“ může způsobit rychlejší opotřebení našich zubů i bolesti hlavy a čelisti. Navíc bruxismus často trápí nejen samotné postižené osoby, ale i jejich okolí. Šance na zlepšení naštěstí existuje.

Občasné „zaskřípání“ zubům nevadí, ale při pravidelném bruxismu může dojít k opotřebení zubní skloviny nebo zubních náhrad, případně ke vzniku bolesti čelistních svalů a hlavy. A pokud zlozvyk probíhá v noci, je samozřejmě narušena i kvalita samotného spánku.

A nemluvě také o nepříjemných zvucích, které musí poslouchat lidé v okolí. Ty jsou často opravdu velmi hlasité. „Běžný člověk by měl mít skousnuté zuby za den maximálně 15 minut, zatímco u lidí s bruxismem se jedná o mnohonásobně delší dobu,“ vysvětluje MUDr. Jan Kučera.

Jak poznat, že trpíme bruxismem?

Pokud bydlí někdo sám, je těžké zjistit, jestli skřípe zuby, či ne. Existuje ale jednoduchý ukazatel: „Pokud ráno bolí čelist, jsou citlivé dásně či jsou zuby sensitivní na chlad a citlivé, může se jednat o příznaky toho, že v noci dochází ke skřípání či zatínání zubů (hypertrofie svalů). Zkuste si také, pokud máte podezření na skřípání zubů, nainstalovat na mobilní telefon aplikace, které během spánku monitorují zvuky např. chrápání.“

Botulotoxin na pomoc

Pokud je skřípání zubů velmi intenzivní, může stomatolog naordinovat speciální zubní dlahy – chrániče na zuby. To ale může být pro mnoho lidí velmi nekomfortní. Na pomoc se tak používají i svalové relaxanty. Jako je například botulotoxin. Ano, botulotoxin se nepoužívá jen proti vráskám, ale může pomoci i při nepříjemném skřípání zubů.

„Při případech bruxismu ho aplikujeme přímo do žvýkacích svalů, které se po injekci botulotoxinu „uvolní“, a tím se výrazně omezí skřípání zubů. Injekce blokuje specifické nervové signály, díky nimž se svaly stahují. Efekt vydrží 4 až 6 měsíců. Lidé se po zákroku také nemusí obávat, že jim nepůjde žvýkat jídlo nebo mluvit, protože dávka botulotoxinu pouze navodí částečné oslabení žvýkacího svalu. Vzácně se může vyskytnout mírná změna tvaru úsměvu, která bývá přechodného charakteru. Přestože se poprvé objevuje bruxismus v dětství, častokrát spontánně vymizí, a tak je aplikace botulotoxinu vhodná pro dospělé pacienty s dlouho trvajícím bruxismem,“ říká MUDr. Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Pryč s kofeinem

Pro pacienty by ale mělo být také důležité najít příčinu bruxismu, to znamená zjistit důvody stresu či napětí, a začít tak pracovat se svojí psychikou. Vhodnou doplňkovou „léčbou“ je i meditace a jóga na uvolnění.

Několik hodin před spaním se vyhněte nápojům obsahující kofein, jako je káva, kola či čokoláda. Dobré je vyhýbat se také alkoholu. „Ten má tendenci zvyšovat intenzitu skřípání. Máte-li během dne potřebu okusovat například tužku, tak je dobré s těmito zlozvyky také přestat. Omezte také žvýkání žvýkaček – to podporuje zatínání svalů. Bruxismus se může projevovat ale i během dne, například pokud se velmi soustředíme na fyzický sport. Dobrým „trikem“ je, když si dáte mezi zuby špičku jazyka.“

Zdroje: redakce, MUDr. Jan Kučera, National Library of Medicine

KAM DÁL: Dříve mívali zubaři hodně svérázné metody péče o chrup. Se zubem se chodilo i k holiči.