Jak udělat ptačí budku snadno a rychle. Jaro je ideální čas

Ptačí budka musí být co nejjednodušší a zároveň nesmí mít výrazné barvy
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Venku to tak sice úplně nevypadá, ale jaro je v plném proudu. Můžeme mít pocit, že ptáci jsou „z nejhoršího venku“, protože silné mrazy už snad nehrozí. Opak je ale pravdou. Brzy budou potřebovat místo, kde vyvedou své mladé. Pomoci můžete úplně jednoduše vyrobením ptačí budky.

Kdo chce v životě splnit základní úkoly muže, musí zasadit strom, zplodit syna, postavit dům a vyrobit ptačí budku. Poslední jmenovaná činnost je pravděpodobně ta vůbec nejsnadnější, takže pokud se chcete pustit do seznamu splněných životních úkolů, začněte rozhodně domečkem pro malé ptáčky. Jaká pravidla je nutné splnit, aby vaše kutilská práce měla smysl? 

Design je až poslední starost

Když se vám budka pro ptáčky povede a bude oblíbeným útočištěm pro opeřená zvířátka, rádi se sem budou vracet. Dokonce si zde vytvoří „zázemí“ pro jarní radovánky a následné vyvádění mladých. Byť je člověk vždy na začátku práce velmi ambiciózní, je dobré nenechat se unést fantazií a nekonečnou inspirací na Pinterestu, kde jsou některé ptačí budky podobné malé garsonce či luxusní chatě v horách. 

Nadsázku stranou a ambice taky. V prvním kroku je důležité být hlavně realističtí a myslet na to, aby budka splňovala základní pravidla pro přežití – a hlavně aby nalákala ptáčky do svých útrob. Budka nesmí mít křiklavé barvy, protože jinak ptáčka odradíte. Lepší je využít tlumené odstíny, které hezky splynou s okolím. Základem je také jednoduchý tvar. Terasy či velká bidýlka jsou beztak jen ideální příležitostí pro kuny a kočky, které jsou pro ptáčky rozhodně nezvaným hostem.

Kdo je tady doma? 

Proto je dobré také umístit otvor do budky vysoko na budce. Tak lze zajistit větší bezpečí pro nové okřídlené nájemníky a jejich maličké na jaře. Velikost otvoru je ovlivněná tím, koho chcete v budce ubytovat. Každý ptáček má trošku jiný rozměr, tak na to při výrobě budky myslete. 

Mít jasno, pro jaký druh ptáčka budku děláte, se rozhodně vyplatí. Nevznikne tak konkurence mezi druhy, kdy by větší vytlačil toho menšího. Pro nejmenší druhy se doporučuje velikost otvoru kolem 2,8 cm, pro ptáčky, jako je sýkorka, zhruba 3,4 cm a pro větší druhy, jako jsou špačci, se hodí otvor o velikosti 4,5 cm až 5 cm. 

Byť to pro vás může být první kutilská zkušenost, ptačí budka by měla splňovat nějaká základní prostorová pravidla. Pokud totiž chcete, aby se zde ubytovala na jaře celá rodinka, je nutné na to brát zřetel. V teplých jarních dnech a malých prostorech se mohou mláďata dokonce navzájem udusit. 

Nejbezpečnější rozměr je 13 x 14 cm. Samozřejmě znovu platí, že pro větší druhy stavíme i prostornější budky. Pokud už máte ptačí budku vyrobenou z minulých let, je důležité ji před zimou pořádně prohlédnout, případně i opravit. Důležité je, aby byla v dobrém stavu střecha, neměla by totiž propouštět vodu skrze případné praskliny. V těch by se mohla také zaseknout ptáčkovi noha. 

Pozor na umístění

Splnili jste všechny rady? Byla vaše budka dokonale připravená přivítat nové nájemníky, ale nakonec se za celý rok ani jeden z ptáčků k budce nepřiblížil? Pravděpodobně jste udělali zásadní chybu. Ta nejpravděpodobnější spočívá v umístění ptačí budky. 

Budka musí být zavěšená minimálně 2 metry nad zemí. Větší druhy ptáků ale potřebují budku ještě mnohem výš. Pokud se chystáte vytvořit mnohem více budek, pracujte s rozestupy minimálně 20 metrů, aby si různé druhy ptáčků zároveň nekonkurovaly. Zcela logicky musí být budka také v dostatečné vzdálenosti od lidského obydlí. 

Zdroje: redakce, kutil Alois Mysliveček

KAM DÁL: Jaro se hlásí. V republice se objevili čápi, možná přezimovali jen ve Španělsku.