Stovky dětí umírají po úrazech, varovat má osobní zkušenost

Jarmila Onderková před upoutáním na vozík pracovala jako dětská zdravotní sestra
Zobrazit fotogalerii (4)
08.09.2015 - 14:20  

Preventivní projekt zprostředkuje dětem na školních besedách zkušenost lidí, kteří se vyrovnávají s následkem úrazu.

Školy mohou zdarma získat neocenitelný program

Handicapované zaměstnance vysílá Všeobecná zdravotní pojišťovna do základních škol, kde vyprávějí o následcích zranění. "Ambasadoři přednášejí svůj příběh a jako řečníci s vlastní zkušeností mají velkou vážnost," říká autorka projektu Andrea Wolfová.  Děti si mohou v tělocvičně vyzkoušet sportování na vozíku a získají výukové materiály.

Ačkoliv se veřejná podpora projektu teprve rozjíždí, již nyní se přihlásilo třicet škol a rezervační systém na stránkách vzpoura-urazum.cz je plný na září i část října.  Nabídka může být zdarma i díky tomu, že veškerou produkci si pojišťovna zajišťuje sama a doprovodné filmy natočili studenti FAMU.

 

Síla vlastního příběhu

Jarmila Onderková si úraz přivodila při dopravní nehodě způsobené mikrospánkem. Pochází z obce Úmonín a dříve pracovala jako zdravotní sestra na dětském oddělení nemocnice v Kutné Hoře. "Projekt mne velmi nadchnul díky možnosti být znovu v kontaktu s dětmi," říká Jarmila Onderková, která je nyní zaměstnaná v úseku služeb klientům. Baví ji přístrojové potápění, protože si při něm úžívá volný pohyb jako za zdrava.

Pavel Bambousek v roce 2002 spadl z mostní konstrukce a poranil si přitom míchu. Jako jediný z trojice nezůstal na vozíku a díky rehabilitacím chodí o berlích. Věnuje se lyžování a golfu. Do práce dojíždí autem z Mníšku pod Brdy, což mu nedělá problém, protože v minulosti s auty i závodil. Pracuje v oddělení investic a provozu, ale do budoucna by se měl zcela věnovat práci v osvětovém projektu. "Chtěl bych ovlivnit chování dětí, protože následky neopatrnosti mohou být nadosmrti," vysvětluje Pavel Bambousek.

Michal Vondráček pracuje v oddělení marketingu a je vedoucím projektu besed na školách. Úraz s následným upoutáním na vozík se mu stal pádem na snowboardu v roce 2010. Navzdory postižení dodělal vysokou školu a hodně se věnoval sportu.

 

Varující statistiky

V uplynulých pěti letech zemřelo v ČR při úrazech 696 dětí a desetitisíce jich muselo být hospitalizováno. Úrazy jsou nejčastější příčinou dětských úmrtí. Nejrizikovější skupinou jsou děti mezi 13 a 14 lety. Až 30 % úrazů se přihodí doma nebo ve škole. Nejvážnější jsou následky dopravních nehod.

 

Počty úmrtí dětí při úrazech v posledních pěti letech

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru