Tabu, o kterém je třeba mluvit: Zamezte inkontinenci rehabilitací svalů pánevního dna

Problém je třeba řešit. Jak na to?
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Inkontinence, neboli samovolný únik moči či stolice, je mylně spojována především se staršími lidmi. Tento zdravotní problém, který je navíc vnímám jako choulostivé téma vyvolávající bezděky pocit studu, postihuje jak ženy, tak muže všech věkových kategorií. Statistiky uvádějí, že inkontinencí, třebaže jen přechodnou, trpí 50 % všech žen, a to i v produktivním věku. 

Příčiny mohou být různorodé. Prevencí a jednou z možností konzervativní léčby je rehabilitace svalů pánevního dna prostřednictvím Infinity method. Ve většině případů je močová inkontinence způsobena ochabnutím zevního svěrače močové trubice a oslabením svalů pánevního dna, které není způsobeno pouze věkem.

"Může k němu dojít například také po porodu nebo při těžké fyzické námaze," vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, ředitelka a primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Močová inkontinence může mít několik stadií podle toho, v jakých situacích k ní dochází, popřípadě v jakém rozsahu.

Inkontinence se dělí do několika typů:

stresová (zátěžová)
urgentní (nutkavá)
smíšená
reflexní
paradoxní ischurie (z přetékání)

"Zpočátku může být únik moči spíše náhodný a spojený například s fyzickou námahou, jako je vstávání z křesla nebo kýchnutí. Pokud ale tyto problémy nezačneme řešit včas, může postupně docházet ke zhoršování našich obtíží," upozorňuje Tomanová.

Ne vše je v pořádku

Ne všechna cvičení jsou však pro posílení svalů pánevního dna účinná a vhodná. "Byť by se mohlo zdát, že v posilovně při zvedání těžkých závaží automaticky posilujeme všechny svaly, není tomu tak. Svaly pánevního dna mohou v důsledku nesprávného cvičení i špatně fungovat," má jasno Tomanová.

Pomocí zmíněné metody, která umožňuje cvičení v tzv. mikropohybu (sotva znatelný pohyb), můžete velmi účinně aktivovat právě svaly pánevního dna. Metoda je vhodná i jako prevence. Navíc díky cvičení v mikropohybu či pouhé představě můžete metodu provádět téměř kdekoliv a kdykoliv, aniž by si někdo všimnul, že právě cvičíte. "Při tomto diskrétním cvičení pracujeme i s dýcháním. S funkcí pánevního dna je spojena také funkce bránice, dále břišních a zádových svalů. Svůj význam má i celková stabilizace a centrace celého těla." 

Jaké cviky jsou ideální?

V oblasti pánevního dna bychom měli pracovat pouze s jemnými pohyby. Následující cvičení lze provádět vsedě nebo vestoje. Rozkročte se na šířku ramen a srovnejte pánev. Ruce dejte prsty přes sebe, jakoby do tvaru písmene V. Vpředu se rukama dotkněte dlaněmi podbřišku, konečky prstů stydké kosti a malíkovými hranami ruky oblasti těsně nad třísly.

Stresová inkontinence je nejrozšířenější, zejména pak u žen. Občasné, klinicky málo významné projevy má v průběhu života 40 – 63% žen.

Tím si najdete ideální střed těla a z tohoto středu začněte pánví opisovat pomyslnou osmičku, přičemž dochází k mírnému přenášení váhy. Nejprve zepředu dozadu, poté zleva doprava. Vždy třikrát tam a třikrát zpět. Nezapomínejte také správně dýchat, s pohybem od středu těla nádech, zpět do středu výdech.

Vzpřímeně si sedněte, ideálně na okraj židle, a vytáhněte hlavu nahoru, opět se rozkročte stejným způsobem. Paže skrčte v lokti a opřete se malíkovou hranou o střední část stehen. Následuje odtlačení horními končetinami od stehen a dolními od podlahy, zároveň pánví, respektive sedacími kostmi se odtlačte velmi jemně od židle. To vše současně, jako bychom chtěli vstát. Při tomto cviku se narovná pánev, celé tělo se napřímí a zároveň dochází ke stažení spodní části zadečku a k aktivaci pánevního dna.


Zdraví a styl