Rakovina nemusí znamenat jen smrt. Někdy dokonce může život i prodloužit

Které druhy rakoviny jsou nejvíce a které naopak nejméně likvidační
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Pokud se dozvíte, že máte rakovinu, nemusí to ještě nutně znamenat, že vás čeká jistá smrt. Když se nemoc odhalí včas, pak může být šance na přežití i téměr stoprocentní. Které druhy rakoviny jsou nejvíce a které naopak nejméně likvidační?

U velké části pacientů vede onkologická diagnóza k depresi, část dokonce vyděsí takovým způsobem, že podobný boj vzdají již na svém začátku. Počet sebevražd je dokonce u onkologicky nemocných hned dvojnásobný v rámci srovnání s běžnou populací. V mnoha případech je přitom podobné trauma naprosto zbytečné. U některých diagnóz je totiž šance na přežití takřka jistá.

Rakovina může život i prodloužit

Ano, je to bezesporu paradox, nicméně v určitých případech tomu je skutečně tak. Jsou totiž onemocnění, jako nádory varlat nebo nádory prsu, u kterých při včasné diagnóze přežívají pacienti úplně stejně, jako tomu je u běžné populace.

Nejlépe léčitelné druhy rakoviny

  • Štítná žláza - 94 %
  • Varle - 93 %
  • Prostata - 88 %
  • Ženský prs - 84 %
  • Děloha - 80 %

Dokonce se někdy dostanou i do situace, kdy je pětileté přežití pacientů o něco pravděpodobnější než u běžné populace. Důvod je prostý - jsou totiž pod lékařským dohledem a pokud se u nich objeví nějaké zdravotní trable, pak jsou hned zachyceny. I dlouhodobě přežívající pacienti ale zůstávají pod kontrolou lékařů, ne vždy totiž jde je úplně vyléčit. Velmi často navíc dochází k recidivě, tudíž k návratu původních onemocnění.

Lékaři se navíc setkávají s novým fenoménem, čím dál častěji, jsou nová onemocnění u osob, které nádory měly již dříve v jiných lokalizacích. U jednoho z deseti podobných pacientů se tedy i v případě úspěšné léčby rakovina objeví znovu, nicméně napadne naprosto jiný orgán. Pokud se budeme bavit pouze z hlediska pravděpodobnosti, tak u Čechů, kteří se dožijí osmdesáti a více let, je asi 30% pravděpodobnost nějakého typu nádorového onemocnění.

Nejhůře léčitelné druhy rakoviny

  • Slinivka břišní - 5 %
  • Játra - 5 %
  • Žlučník a žlučníkové cesty - 9 %
  • Průdušnice, průdušky a plíce - 11 %
  • Jícen - 12 %

Včasná diagnóza šetří životy

A jedná se o klíč k úspěšné léčbě. Ukazuje to třeba zmíněná rakovina prsu - pokud je odhalena v prvním stadiu, pak je pravděpodobnost pětiletého přežití prakticky stejná jako ve zdravé populaci. Pokud se ale vše odhalí až v posledním stadiu, pak se možnost snižuje na pouhou čtvrtinu.

Lékaři se hodně spoléhají na programy plošného vyšetření populace, kterým se souhrnně říká screeningy. Ty nabízejí pacientům, kteří se nacházejí v rizikovém věku, vyšetření na nejčastější typy nádorových onemocnění. Něco podobného je možné u rakoviny prsu, tlustého střeva, konečníku a děložního hrdla. Další typy přímo screening nemají, ale dělají se vyšetření pro zachycení časných stadií jako třeba u prostaty mužů.

Tam, kde je složitější rozpoznat příznaky, je možnost přežití nižší. Zhoubné nádory mozku a míchy, žlučníku nebo slinivky se neprojevují silnými příznaky, často se tak objeví až později a kvůli tomu se velmi složitě léčí.

Pokud je zhoubný nádor objeven včas, zvyšuje se také pravděpodobnost, že se ho lékaři pokusí odstranit. U prvních tří stadií rakoviny prsu se pokoušejí o vyléčení v drtivé většině pacientek. V případě, kdy je nádor objeven až ve čtvrtém stadiu, často nemůže být poskytnuta dostatečně efektivní léčba zaměřená proti rakovině.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru