Staromódní přežitek, nebo lék na mozek? Psaní rukou vám pomůže k lepší paměti

Psaní rukou se stává čím dál tím větší vzácností
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Ve světě moderních technologií je to skoro až legrační. Psaní rukou už je dnes doména hlavně dětí ve škole, když píší do sešitů. Nejenom, že díky počítačům přicházíme o krasopis, ale také nám leniví mozek.

Technologie jsou dnes přítomné na každém rohu. Už i složenky na poště často nemusíme ani vyplňovat propiskou přivázanou na legrační gumičce. Vzít propisku a jednoduše si začít psát je dnes velmi neobvyklé. Spoléhat věčně na chytré telefony se nevyplácí.

Psát totiž neznamená jenom trénovat krasopis, ale také cvičit mozek. Technologie vám sice usnadňují život, ale zároveň díky nim leniví naše mysl. Vezměte si tužku a papír. Uvidíte, že to prospěje hlavně vašemu zdraví.

Nová doba

V době digitálních technologií se dnes bez tužky a papíru bez problému obejdete. Když je třeba si něco poznamenat, lidé většinou vyndavají své chytré telefony, tablety nebo notebooky.

Čím dál častěji z pracovních stolů mizí zcela obyčejný zápisník. Pro mladou generaci tak bude v budoucnosti psaní tužkou jako živá návštěva muzea. Časy se mění a namísto romantického dopisu vám do přijde e-mail nebo zpráva na massengeru. Poslední mohykán, který přežívá v aktovkách člověka 21. století, je klasický diář, ale tam toho prostoru k psaní není mnoho.

Nejenom, že tedy umírá jeden z nejstarších způsobů vyjadřování, ale také naše schopnost používat čitelný psaný projev. Zásadní však je fakt, že psaní rukou pomůže vašemu zdraví. Jak?

Relaxace, ale také pomocník paměti

Psaný projev mimo jiné pomáhá volit slova. Obtisknutý inkoust na papíře nelze smazat tlačítkem delete a ani nemůžete libovolně přehazovat slova, jak se vám zlíbí. Jak je jednou něco napsané, tak to taky zůstane. Pokud chcete napsat hezký dopis bez škrtanců a oprav, musíte vážit slova.

Jde o zcela jiný proces v mozku, který zvyšuje nároky na pisatele, ale zároveň ho více cvičí ve vyjadřovacích schopnostech. Na základě několika vědeckých výzkumů je prokazatelné, že člověku, který píše rukou, se v mozku odehrává jiná aktivita než tomu, co píše na klávesnici.

Jde totiž o složitější pohyb, který díky součinnosti svalů aktivuje centra v mozku, a tím pádem se také lépe zaznamenává v lidské paměti. Psaní je tak ideální způsob, jak si pomoci při procesu učení, protože také donutí člověka se lépe soustředit. Zlepšená paměť ve staří také díky pravidelnému psaní rukou může pomoci i starým lidem. Dle několika odborníků se zmenšuje riziko demence.

500 svalů

Psaný projev je nejenom výjimečný tím, jak je dnes vzácný, ale také díky tomu, že stejně jako otisk prstů má každý svůj specifický styl. Psaní také spouští až 500 svalů v těle. Faktem zůstává, že dnes se děti mnohem rychleji učí na dotykových obrazovkách mobilů nebo tabletů než s tužkou a papírem.

Syndrom suchých očí: Pálení a řezání můžete zvládnout. Víte, jak na to? Více čtěte zde.
Klíčová slova: