Migréna si nevybírá, trpěli jí Elvis nebo Caesar. Naši předci ji léčili dírou do lebky

Pacienti si dříve při čekání na vhodnou léčbu migrény prošli ledasčím
Zobrazit fotogalerii (2)
 

V současné době migrénou trpí přibližně 15 - 20 % žen a 6 % mužů v dospělé populaci. V České republice se migréně nevyhne více než jeden milion občanů. A přitom řada z nich pořád slýchá: „Máš migrénu? Tak to tě jenom bolí hlava, nebo ne?“ Pravda je však úplně jiná a léčba tohoto onemocnění byla průřezem historie různá.

Nobel, Chopin nebo Freud? Všichni migrenici. Jde opravdu o závažné neurologické onemocnění, které se nevyhýbá ani umělcům, státníkům a vědcům. Elvis Presley, Caesar, Tolstoj nebo Darwin. I jim vstupovala do života v těch nejnevhodnějších situacích a narušovala jejich sny a cíle. Elvis na koncertě? Caesar uprostřed bitvy? Nebo Tolstoj při psaní románů? I u těchto aktivit s nimi byla předzvěst migrény a strach z jejího možného příchodu.

Migréna se neptá

Migréna se neptá, kdy může přijít, a její projevy mají zničující dopad na denní fungování každého migrenika, ale i jeho blízkých. Vmžiku dokáže stopnout plány bez ohledu na to, jestli se jedná o schůzku s klientem nebo maturitní ples dcery. Akutní záchvat pulzující bolesti hlavy doprovázený žaludeční nevolností, přecitlivělostí na světlo, průjmy, zimnicí a celkovým vyčerpáním může trvat až 72 hodin.

První pomocí jsou pro pacienta často bolest tlumící analgetika. Dnes už ale medicína vládne i takovým metodám, jako je prevence a aktuálně i nový typ preventivní léčby – cílená biologická léčba. Jaká byla ale cesta k ní? Pojďte se s námi podívat do minulosti na to, čím si migrenici prošli v cestě za zkrocením tohoto onemocnění.

Mluvili o ní starověcí Egypťané i Galén v Řecku 

Migréna tu s námi je už opravdu dlouho. Vůbec první popis migrény se dochoval ze starověkého Egypta. Na jednom papyru, jehož původ je odhadován k roku 2500 př. n. l., jsou definovány příznaky migrény.

Vylepšení se její popis dočkal v době Hippokrata, který popsal migrenickou auru. Na řeckého lékaře navázal výjimečným vyobrazením Galén z Pergamu, který popsal typické migrenické bolesti jedné poloviny hlavy v období 200 n. l. Byl to právě Galén, kdo začal používat termín hemikranie, neboli polovina hlavy, který dal nakonec vzniknout pojmu migréna.

Začalo to otvorem v lebce

Pacienti si při čekání na vhodnou léčbu migrény prošli ledasčím. Před nástupem nejmodernější preventivní léčby, která má za cíl záchvatům předcházet, se řešení migrény omezovalo pouze na tlumení akutní bolesti. V mladší době kamenné byla úlevou od bolesti hlavy tzv. trepanace lebky. Metodou pokus a omyl se naši předkové naučili vyvrtat otvor do lebeční kosti.

Zákrok byl prováděn bez umrtvení a přežila ho pouze třetina pacientů. Rozvoj farmakologie v 19. století přinesl první léky na tlumení bolesti. Jedno z prvních analgetik, notoricky známý Aspirin, bylo mimo jiné používáno i na migrenické bolesti.

Před nástupem nejnovějšího typu preventivní léčby vládla světu migrény doba triptanů. Triptany jsou určeny k léčbě akutních záchvatů a v 90. letech minulého století představovaly další významný milník v rozvoji akutní léčby migrény. Řadí se do skupiny antimigrenik a i v současné době stále hrají významnou roli při tlumení akutních projevů migrény. Cílená biologická léčba je nejnovějším typem preventivní léčby a může snížit četnost a intenzitu záchvatů i počet migrenózních dnů.

KAM DÁL: Ticho je důležitější, než si myslíme. Bohužel je ho stále méně.

Klíčová slova: