Nedostatek vitamínu B12 může ovlivnit pohyb a mobilitu. Jak poznáte, že nastal problém?

Nedostatek vitamínu B12 může mimo problémy s chůzí způsobit i depresi, paranoiu, ztrátu paměti, inkontinenci, ztrátu chuti a čichu
  |   zajímavost

Nedostatek vitamínu B12 v těle je velmi těžké odhalit, často jsou totiž jeho příznaky zaměňovány se symptomy jiných nemocí. Tento důležitý vitamín udržuje naše nervové buňky a krvinky zdravé. Jeho nedostatek může za určitou dobu způsobit i problémy s chůzí. Připravili jsme si pro vás seznam symptomů, podle kterých tento nedostatek snadno odhalíte

K tomu, abyste v těle měli dostatek všech důležitých živin, je potřeba se řídit velmi vyváženým jídelníčkem. Dokonce ale i při konzumaci vyvážené stravy se někdy může stát, že budete mít některého vitamínu nedostatek. Poté je důležité vědět, jak se nedostatek dané živiny projevuje, a případně ji doplnit pomocí doplňků stravy nebo pomocí změny v jídelníčku.

Nedostatečný příjem vitamínu B12 ve stravě je velmi častý a projevuje se velmi nepříjemnými zdravotními komplikacemi.

Patří mezi ně mimo jiné:

  • anémie
  • necitlivost
  • brnění končetin
  • bolesti kloubů
  • únava

Problémy s chůzí

Lidé, kterým se nedostává dostatek vitamínu B12 po delší dobu, mohou mít dokonce i problémy s chůzí, pociťovat slabost a mít zhoršené reflexy.

Tyto problémy působuje poškození nervů, které je jedním ze zdravotních důsledků nedostatku tohoto vitamínu.

Zdravotní problémy se mohou objevit do dvou měsíců

Jedna ze studií zkoumala negativní dopad nedostatku vitamínu B12 na 68letou pacientku po dobu dvou měsíců.

Po pouhých dvou měsících pozorování se u pacientky projevily problémy s chůzí a ztratila citlivost v končetinách. V důsledku nedostatku tohoto vitamínu totiž utrpěla poškození nervů a k chůzi musela po dvou měsících nízké hladiny vitamínu B12 v krvi používat chodítko. 

To ale zdaleka není vše, nedostatek vitamínu B12 může mimo problémy s mobilitou způsobovat i depresi, ztrátu paměti, inkontinenci, paranoiu, bludy, ztrátu chuti a čichu.

Většina lidí je schopna bez větších problémů získat dostatek vitamínu B12 jen a pouze ze stravy. Pro ty, kteří s tím mají problém, ale existuje možnost si tento důležitý vitamín doplnit pomocí doplňků stravy.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Kryoterapie: Zázrak, který pomáhá s artritidou, rakovinou a může vás zbavit migrén

Klíčová slova: