Pozor na srdce. Koronavirus ho může oslabit, i když proděláme jen mírnou formu, varují lékaři

Srdce se s nákazou koronavirem pravděpodobně vyrovnává déle, než jsme mysleli
 

Koronavirus může mít kromě svých prvotních projevů onemocnění také další následky, o nichž toho zatím mnoho nevíme. Proto se lékaři snaží hledat všechny možné varianty poškození organismu, které může covid způsobovat i v následném období, aby jim mohli buď předcházet, nebo je včas začít léčit. Doktor Sam Mohiddin se rozhodl k testům na vlastním těle.

Kardiolog Sam Mohiddin se rozhodl vstoupit do výzkumného projektu nejen jako lékař, ale také jako zkoumaná osoba. Vyšetření jeho srdce má pomoci v hledání odpovědí na otázku, která nyní trápí vědce na celém světě - jak moc nám škodí nákaza koronavirem v rovinách, které nejsou znatelné v první fázi? Mají se lidé, kteří prodělali mírnou až střední formu COVID-19, v budoucnu bát o zdraví svého srdce?

"Zánět srdce" po covidu? 

Doktor Mohiddin podle serveru Science nedávno léčil 42letého Abula Kashema, který měl v dubnu typické příznaky COVID-19, včetně ztráty čichu a mírné dušnosti. O měsíc později kriticky onemocněl na těžkou myokarditidu. „Jsem vděčný za to, že jsem naživu,“ říká Kashem, který strávil více než 2 týdny na jednotce intenzivní péče. Obavy, že COVID-19 může způsobit srdeční zánět zvaný myokarditida, vzrostly v souvislosti s výskytem případů pacientů, kteří prodělali COVID-19 a následně i srdeční selhání vyvolaným myokarditidou. Jednou z otázek, které vědci nyní zkoumají, je proto i schopnost koronaviru poškodit srdeční sval a možnosti léčby tohoto problému.

Není to výjimečné, ale zvláštní 

Obecně je známo, že i jiné viry mohou způsobit zánět srdce, který je v mnoha případech poměrně snadno léčitelný a vyřeší se bez problémů. Některé případy však vedou k arytmii a zhoršené funkci srdce, nebo jen zřídka k potřebě transplantace srdce. Protože miliony lidí se nyní potýkají s koronavirem, i malá část pacientů trpících těžkou myokarditidou by představovala ohromné množství lidí. „Dojde k sekundárnímu nárůstu počtu pacientů se srdečním selháním?“ ptá se Peter Liu, kardiolog a hlavní vědecký pracovník srdečního institutu v Ottawě na základě zjištění, že SARS-CoV-2 může vyvolat intenzivní imunitní reakci v celém těle a může být u přeživších zvýšené riziko srdečního zánětu.

78 % je opravdu hodně 

Alarmující je také výsledek jedné ze studií, v níž se 100 pacientů vyléčených z nemoci COVID-19 podrobilo magnetické rezonanci srdce. Stalo se tak v průměru 71 dní po pozitivním výsledku testu. Skeny ukázaly srdeční abnormality u 78 lidí, přičemž 60 se zdálo, že mají aktivní zánět. Většina také popsala přetrvávající příznaky, jako je únava a mírná dušnost. Aby vědci zjistili více informací o tomto potenciálním nebezpečí, rozhodli se věnovat svoji pozornost sportovcům, kteří COVID-19 prodělali, a to i s ohledem na vyšší zátěž srdce sportovců oproti ostatním pacientům.

Zvláštní poškození srdce

Pitvy srdeční tkáně pacientů, kteří zemřeli po nakažení koronavirem, odhalily zánět v krevních cévách srdce namísto v jeho svalových buňkách, jak bývá běžné u zánětů, způsobených jinými infekcemi. Další pitevní studie zjistila rozptýlenou smrt srdečních buněk, ale autoři poznamenali, že mechanismus poranění nebyl znám. „Probíhá spousta diskusí o tom, zda se jedná o myokarditidu v tom smyslu, jak je obvykle definována,“ říká Liu, který doufá, že klinické studie prokáží úspěšnost preventivní strategie, jako je užívání beta blokátorů, mohou odvrátit srdeční selhání u pacientů, kteří jsou po prodělání nákazy COVID-19 označeni jako vysoce rizikoví.

Měli jste covid? 

Ačkoliv COVID-19 podle současných předpokladů způsobuje skutečně těžkou myokarditidu pouze zřídka, obávají se lékaři, že i mírné případy by mohly po letech zvýšit riziko srdečních onemocnění. Při hojení myokarditidy se může vytvořit jizva a jak ukazují již dřívější výzkumy, reziduální zánět srdce předznamenává jeho horší zdraví v dalším období. „Jako kardiologové pracujeme na identifikaci asymptomatických rizikových faktorů, jako je hypertenze,“ říká Mohiddin. „Není těžké si představit, že se v budoucnu kliničtí lékaři zeptají nového pacienta: Měli jste COVID?“

KAM DÁL: Domorodé kmeny, které stále přežívají. Moderní civilizace likviduje poslední z nich.