Syndrom třeseného dítěte: Na začátku je pláč miminka, na konci poškození mozku i smrt

Takhle začínají případy, které nakonec skončí tragédií...
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Na začátku je plačící miminko, na konci trvalé poškození mozku nebo dokonce smrt. Co se odehrálo mezitím? Rodiče se pokoušeli dítě utišit tím, že s ním silně zatřásli. Takzvanému syndromu třeseného dítěte se dá předcházet jedině důslednou osvětou a informováním o možných následcích.

Syndrom třeseného dítěte (Shaken Baby Syndrom, SBS) byl poprvé popsán v 70. letech minulého století. Jde o závažné poranění mozku, dnes již vnímané jako týrání dítěte, které vzniká agresivním třesením kojence, pevně drženého za trup nebo paže. Hlava miminka se přitom prudce pohybuje a právě trhavé pohyby představují největší riziko.

Krční svaly jsou zatím příliš slabé a nedokáží tlumit tlak na hlavu, která je u dětí v porovnání s tělem neúměrně velká. Při třesení tak křehká mozková tkáň naráží zevnitř do lebeční kosti a velmi snadno dojde k závažnému zhmoždění mozku. Vůbec nejhorší poranění vznikají v případech, kdy třesení končí nárazem, například vhozením dítěte do postýlky. 

Tiché zranění s vážnými následky

Silné třesení může vést k trvalému poškození zdravého vývoje a duševních schopností dítěte, v nejzávažnějších případech může dojít až k úmrtí. Děti, které přežijí, se následně potýkají s mentální retardací různého stupně, s epileptickými záchvaty, slepotou, ztrátou sluchu, ochrnutím atd.

Syndrom třeseného dítěte je navíc pro lékaře těžké odhalit, protože rodiče kruté zacházení s dětmi často tají. Napovědět mohou varovné příznaky jako apatie či bezvědomí dítěte, zvracení, obtíže s dýcháním, krví podlité oči apod.

Zbytečné případy, které se nemusely stát

K třesení dítěte dochází obvykle ve snaze utišit jeho pláč. Nejčastěji (podle odhadů až v 90 % případů) za vznikem syndromu třeseného dítěte stojí muž – otec nebo přítel matky dítěte. V ČR zatím k syndromu třeseného dítěte neexistují žádné ucelené statistiky, ale například v USA jde ročně o několik desítek tisíc případů.

Nejsmutnější je, že v průměru každé čtvrté miminko na následky takového týrání zemře. V drtivě většině případů se jedná o kojence ve věku do jednoho roku. Zabránit dalšímu týrání dětí může pomoci prevence a zvyšování povědomí o syndromu třeseného dítěte, protože mnoho lidí vůbec neví, že třesení miminky je tak nebezpečné. 

Jak bezpečně utišit plačící miminko?

  • Zkuste monotónní zvuk, pobrukování, tichý zpěv, zapnutý vysavač nebo fén.
  • Poloha „na tygříka“ uleví dětem od bolestí bříška.
  • Pocit bezpečí dodá pevné zavinutí dítěte do deky nebo usazení do autosedačky.
  • Svůj malíček vsuňte dítěti do úst (bříškem k patru) a nechte ho sát.
  • Jemně s dítětem pohupujte nebo zlehka potřásejte na kolenou (to je bezpečné).
  • Zjistěte, jestli dítě nebolí nateklé dásně nebo rostoucí zoubky, rozptylte ho hračkou.
  • Přiložte si dítě na hrudník, pomalu zhluboka dýchejte a miminko hlaďte.

KAM DÁL: Smrti malého Kennedyho by dnes lékaři zabránili. Dokáží operovat i půlkilové předčasně narozené děti.