Úžasný objev. Umělá inteligence umí lépe diagnostikovat rakovinu prsu

Umělá inteligence je při diagnostice rakoviny prsu úspěšnější než samotní doktoři
 

Pokrok vědy nemusí být nutně znát jenom na elektronice v domácnosti, chytrých telefonech či automobilech. Ty největší inovace zažívá IT ve spojení se zdravotnickým oborem. Málokdy však jsou úspěchy v tomto odvětví lákavé pro veřejnost a tisk. Novinka v rámci diagnostiky rakoviny prsu však stojí za pozornost nás všech. 

Umělá inteligence je v diagnostikování rakoviny prsu přesnější než lékaři! Vědci ze služby Google Health a Královské univerzity v Londýně (Imperial College London) vytvořili počítačový program pro čtení rentgenových snímků. Algoritmus byl ve vyhodnocování mamografických snímků lepší než šest jednotlivých lékařů a stejně dobrý jako dva spolupracující radiologové.

Ze studie vyplynulo, že umělá inteligence dokáže odhalit rakovinu prsu s podobnou mírou přesnosti jako lidé, ale s menším počtem falešných pozitivních výsledků. Současný běžný postup jsou dva radiologové, kteří vyhodnocují snímky z mamografu, a v nejednoznačném případě si k vyšetření přizvou třetího kolegu.

Velký pokrok

Vědci program naučili zjišťovat rakovinu prsu na základě 25 856 mamogramů z Británie a 3 097 snímků z USA. Zásadním zjištěním bylo, že program měl až o 5,7 procenta menší chybovost při nesprávném potvrzení rakoviny a až o 9,4 procenta při chybném vyloučení nádoru. Závěry výzkumu podle vědců představují velký pokrok při odhalování rakoviny prsu v raném stadiu.

Ředitel ústavu pro výzkum rakoviny (CRUK) Ara Darzi nad výsledky vyjádřil uspokojení: "Daleko předčily mé očekávání. Bude to mít výrazný vliv na zlepšení kvality vyšetření a radiologové se konečně budou moci věnovat ještě důležitějším věcem."

Každé tři roky zve britské zdravotnictví k vyšetření ženy ve věku mezi 50 a 70 lety. Starší zájemkyně o screening musí požádat. Školení nového radiologa zabere desítku let; výhodou vyvinutého programu navíc je, že se na rozdíl od člověka nikdy neunaví.