Vitamín D: Jak poznat, jestli ho máte dostatek? Je nesmírně důležitý pro naši imunitu a zdraví kostí

Vitamín D lze do těla doplnit prostřednictvím doplňků stravy, injekčně nebo pomocí určitých druhů potravin
 

S blížící se zimou je stále těžší a těžší získat dostatek vitamínu D, který naše tělo běžně získává zejména z pobytu na slunci. Experti před nedostatkem této živiny varují, předchází nemocem, změnám nálad a dokonce i padání vlasů. To ale zdaleka není vše.

Dospělí lidé by podle expertů měli konzumovat minimálně 600 IU vitamínu D denně. Lidé, kteří mají tmavší pleť nebo se sluníčku vyhýbají, by měli toto množství ještě navýšit.

Zdravé kosti

Dříve byli lékaři přesvědčeni o tom, že tento vitamín podporuje pouze celkové zdraví kostí. Je totiž obecně známo, že jeho nedostatek má za následek různé kostní onemocnění. U dětí může nedostatečný příjem vitamínu D způsobit křivici a u dospělých osteoporózu.

Ke správnému vstřebání vápníku a funfujícímu kostnímu metabolismu je dostatečný příjem vitamínu D nesmírně důležitý, jinak nám totiž hrozí řídnutí kostí.

Silná imunita

Roku 1980 ale vědci přišli na to, že je příjem tohoto vitamínu úzce spojen i s imunitou. Jeho nedostatek tedy může zapříčinit větší náchylnost k různým onemocněním a infekcím.

Mezi příznaky nedostatku této živiny patří mimo jiné také únava a bolesti zad a kostí, přibírání na váze a nadměrné pocení.

Nadměrné pocení

Určitá míra pocení je samozřejmě naprosto běžná a když se více zpotíte při náročném cvičení v posilovně, tak to také nejspíše nic neznamená.

Pokud se ale silně potíte bez zjevné příčiny, může to znamenat, že nemáte dostatek vitamínu D.

To samé platí i u kojenců. Rodičům často lékaři doporučují, aby v prvních měsících bedlivě sledovali, jestli se jejich dítě nadměrně nepotí.

Sezonní deprese

Další symptomy také mohou souviset s náladou. Jedním z nich je i deprese.

Studie poukazují na to, že nízká hladina vitamínu D a deprese spolu souvisí až v 65 % zkoumaných případů. Dostatečná dávka tohoto vitamínu může dokonce pomoci s léčbou tzv. "sezonní deprese", která se často objevuje u dospělých s příchodem chladných měsíců.

Padání vlasů

Dalším příznakem, který je často mylně označován jako důsledek stresu, je padání vlasů.

Výzkumy dokazují, že lidé, kteří trpí zvýšeným padáním vlasů, mají ve většině případů také nízkou hladinu vitamínu D.

Vitamín D je možné lehce zařadit do jídelníčku ve formě doplňků stravy. V případě, že na sobě pozorujete některé z příznaků ve větším měřítku, je možné tento vitamín doplnit i injekčně. Samozřejmě ale vždy až po konzultaci s lékařem.

Dalším způsobem, jak přijímat dostatek tohoto vitamínu, je do jídelníčku zařadit více potravin, které ho obsahují v hojném množství. Jsou jimi vaječné žloutky, tučné ryby a obohacené jogurty, cereálie a džusy.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Chronická bolest: Co ji způsobuje, jaké jsou její příznaky a jak se jí zbavit?