Vysoký cholesterol: Držet dietu nestačí. Záleží také na tom, jak spíte

Na vysokou hladinu cholesterolu v krvi způsobenou nedostatkem spánku si musí dávat pozor především ženy
  |   zajímavost

Vysoká hladina cholesterolu v krvi je pro nás velmi nebezpečná. Hlavním důvodem je to, že u tohoto stavu neexistují žádné očividné příznaky, které by nás před tímto stavem varovaly. Výši této hladiny ovlivňuje celá řada faktorů. Jedním z těchto faktorů je i spánek.

Hladinu cholesterolu v krvi negativně neovlivňuje pouze nevyvážená strava, ale dokonce také nekvalitní spánek nebo jeho nedostatek.

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi poté může vést k závažným zdravotním problémům, které mohou v některých případech být i fatální.

Nedostatek spánku

Studie publikovaná v akademickém magazínu Sleep zjistila, že spánek významně ovlivňuje hladinu lipidů, mezi které patří i cholesterol, v krvi. Negativně naše zdraví neovlivňuje jen nedostatek spánku, ale dokonce i to, když spíme až příliš.

Tohoto výzkumu se účastnila skupina 1 666 mužů a 2 329 žen. Všem účastníkům studie bylo přes 20 let. Vědci pomocí sledování participantů zjistili, že když ženy spí méně než pět hodin, zvyšuje se u nich riziko vysoké hladiny trygliceridů a nízké hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL) v krvi.

To znamená, že nedostatek spánku u žen snížil hladinu "dobrého cholesterolu", a naopak zvýšil hladinu toho "špatného".

Při nedostatku spánku nám naše tělo totiž vysílá signály o nedostatku energie a my máme tendenci poté konzumovat potraviny s vysokým obsahem cholesterolu. Dále také vyčerpání způsobené nedostatečným odpočinkem zvyšuje úroveň stresu, který na nás působí a se kterým se musíme vypořádat, to vše negativně ovlivňuje náš zdravotní stav.

Nejvíce na pozoru se před nedostatkem spánku musí mít ženy. Experti se na základě výsledků z mnohých studií shodují na tom, že ženské tělo je na nedostatek odpočinku mnohem citlivější než to mužské.

Ve výzkumu je mimo jiné také uvedeno, že vysoká hladina cholesterolu a následné kardiovaskulární problémy nelze přisuzovat jen a pouze nekvalitnímu spánku nebo jeho nedostatku. K vysoké hladině cholesterolu účastníků výzkumu přispěly také mnohé další rizikové faktory, jako je mimo jiné kouření, nezdravá strava a snížená fyzická aktivita.

S pomocí upraveného spánkového režimu je ale možné hladinu cholesterolu v krevním oběhu opět snížit.

Dalšími faktory negativně ovlivňujícími hladinu cholesterolu v krvi mohou být také:

  • obezita
  • nedostatek kyslíku
  • snížená reakce na inzulín
  • nezdravá strava

Jak cholesterol snížit?

Mimo dostatečné množství spánku můžete hladinu cholesterolu snížit také pomocí změn ve vašem jídelníčku. Měli byste se raději vyhnout potravinám obsahujícím velké množství nasyceného tuku.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Proč vzniká rakovina, jaké jsou rizikové faktory a můžeme nemoci svým chováním předcházet?