Záchodové prkénko, nebo kuchyňská linka: Kde je největší semeniště bakterií

Záchodové prkénko není jediným semeništěm bakterií v domácnosti
Zobrazit fotogalerii (3)
 

O čistotě se říká, že je půl zdraví. Ale co je tou druhou půlkou? Že by špína? Opravdu se to nezdá, ale kdybychom žili ve 100% sterilním prostředí bez bakterií, s naší imunitou by to pořádně zamávalo. Určitě není třeba žít ve špíně, ale její zdravé množství je pro člověka také důležité. Jestlipak víte, které předměty a místa v domácnosti patří k těm nejvíce znečištěným?

Na otázku, co je v bytě nejšpinavější, nejspíš odpovíte, že záchodové prkénko a prostředí koupelny. Možná vás však překvapí, že k nejvíce znečištěnými místům v domácnosti patří kuchyně – konkrétně prkénko na krájení, dřezová baterie, utěrky a houbička na mytí nádobí. Bývají plné fekálních bakterií, E. Coli či salmonely. Proto je tak důležité prkénko po každém použití opláchnout čistou vodou, houbičku pravidelně každý týden vyměňovat za novou a utěrky prát.

Ovladače na televizi

Kupodivu plný bakterií je také ovladač k televizi. Během dne projde obvykle hned několika rukama a špína se usazuje zejména mezi jednotlivými tlačítky. Neuškodí proto, když čas od času přejedete ovladač hadříkem namočeným v mýdlovém roztoku nebo antiseptickým ubrouskem.

Mobily špinavější než záchodové prkénko

Asi nikoho nepřekvapí, že mobily mají na sobě daleko více bakterií než záchodové prkénko. Není divu, bereme je všude s sebou, občas na ně sáhneme nemytýma rukama, pak je odložíme na stůl v kavárně nebo pracovní stůl v zaměstnání. Během dne na sebe nachytají hodně špíny, kterou bychom měli pravidelně odstraňovat pomocí ubrousků na čištění monitorů nebo vlhkým měkkým hadříkem.

Zásobníky na vodu u kávovarů také nebývají prosté bakterií

I když na první pohled vypadá kávovar jako udržovaný v čistotě, jeho chrom se leskne tak, že je v něm možné se zhlížet jako v zrcadle, přesto v sobě nese zárodky bakterií. Najdeme je hlavně v zásobníku na vodu a jejich množství bývá srovnatelné s tím, co byste našli na záchodovém prkénku nebo na klikách na toaletách. Pravidelně byste tedy měli zásobník čistit naplněním vody s octem a nechat projít varem. Pak ještě jednou zásobník propláchnout už jen vodou, abyste ho zbavili stop octa.

Držáky na zubní kartáčky

Jestlipak si pravidelně každé tři měsíce vyměňujete zubní kartáček? I on na sobě totiž nese spoustu bakterií. Dokonce i držák na zubní kartáčky může být špinavější než prkénko od záchodu. Opravdu není na škodu ho pravidelně umývat mýdlem v horké vodě, abyste ho udrželi v čistotě.

Zásuvky chladničky

Zdrojem choroboplodných zárodků jsou také zásuvky chladničky, které přijdou do styku se syrovým masem. Ale i držák na dveřích chladničky bývá plný bakterií. Znáte to, přijdete domů s nákupem, a aniž byste si umyli ruce, už skládáte jednotlivé potraviny do ledničky. Přitom špinavýma rukama uchopíte její dveře. Jsou to jen takové maličkosti, ale po příchodu domů by vaše první cesta měla vést do koupelny si opláchnout ruce.

Umíte si umýt pořádně ruce?

Mimochodem – jak jste na tom s umýváním rukou? Umíte to tak dokonale, aby vám na nich nezůstalo ani místečko špíny? Při mytí rukou byste si nejprve měli třít dlaně o sebe, pak pravá ruka očistí levý hřbet a levá ruka pravý hřbet. Poté opět třete dlaň o dlaň, avšak s propletenými prsty.

Pokračujete zadní stranou prstů, jež se přitisknou k opačné dlani, prsty jsou uzavřené. Rotací se následně čistí pravý palec v levé dlani a naopak. Nakonec rotačním třením očistíte sevřené prsty v opačné dlani. Popis vypadá na první čtení složitý, ale ve skutečnosti jde o to, abyste omyli každičké místo na svých rukách po způsobu chirurgů, kteří se připravují na operaci. Ti také musejí dodržovat tyto přísné zásady.

Klíčová slova: