Prořežte růže nyní, ať mohou volně růst

Prořezávání je pro zdravé růže nepostradatelné
27.03.2016 - 16:48  

Prořezávání růží je nejlepší dělat brzy na jaře, ještě než na nich pupeny začnou pučet. Pro dosažení nejlepších výsledů musí být řez provedený pod správným úhlem a s kvalitním náčiním. 

Prořezávání keře je velmi důležité

Díky správnému prořezávání odstraníte mrtvé části keře, podpoříte růst částí nových a vznik zdravějších květů. Zajistíte tím také lepší cirkulaci vzduchu a v neposlední řadě upraví tvar a vzhled keře podle svých představ.

Stačí zvládnout pár základních úkonů

Potřebujeme klasické zahradní nůžky na menší větvičky, zahradní kleště na tvrdé dřevnaté části a zahradní rukavice, abychom se neporanili o trny.

1. S prořezáváním začínejte vždy od základu keře a postupujte k menším částem.
2. Střed rostliny nechte co nejvíce otevřený, správná cirkulace vzduchu pomáhá keři zdravě růst a je důležité, aby se slunce dostalo ke všem větvičkám.
3. Další krokem je odstranění VŠECH částí, které jsou odumřelé, polámané, umrzlé, zčernalé apod. Většina zahrádkářů radí odstranit všechny větvičky, které jsou v průměru slabší než tužka.
4. Řez se provádí vždy pod úhlem 45° (Pokud je úhel menší nebo naopak větší, voda nesteče dolů, ale nahromadí se na řezu. Poté to může zapříčinit vznik chorob.) a přibližně půl centimetru nad pupenem, který je na keři nejvýše a směřuje směrem ven.
5. Dejte pozor, aby byl řez přesný a větve nezůstaly poničené. Proto dbejte na kvalitu a ostrost nástrojů.

U popínavých růží je postup podobný. Nejdůležitějším bodem je opět odstranění mrtvých větviček a poté celkové zakrácení. V případě, že hlavní výhony slábnou, zkraťte je. Po krátkém čase vyrostou zpět a mnohem silnější.

Zapomenout se nesmí na kvalitní hnojivo

S prořezáváním přichází čas i na dodání potřebných živin. Pokud jste minulý rok při sečení trávy používali kompostéry, vzniklý kompost růžím prospěje. U zahrádkářů můžete zakoupit hnojivo speciálně vyvinuté pro růže.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru