Spalovači kalorií: Letní sporty, které vás vyrýsují

Právě v létě se dá sportovat opravdu hodně
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Spalovat tuky by se neměly pouze na jaře za účelem přípravy postavy na letní opalovačky, ale v průběhu roku. Snad každý totiž chce pevné, pružné a zdravé tělo po celý rok. Jak toho docílit během letních měsíců, kdy se člověku moc do sportu nechce?

Letní měsíce jsou bezesporu vždy nejvíce kritické. Nosíme totiž minimum oblečení, a proto jsou naše nedostatky nejvíce vidět. V zimě jsme totiž schopni nějakou tu menší nedokonalost skrýt pod tunu oblečení, kterou se chráníme před mrazy.

V zimě se totiž moc nekontrolujeme, neaktraktivní počasí nás moc k fyzickému výdeji nemotivuje a raději zůstáváme doma a jsme líní. V létě je zase příliš dusno, svítí nepříjemné sluníčko, je horko nebo si chceme užít dovolené.

Je důležité přestat se schovávat za výmluvy a najít si optimální způsob pro své tělo, jak se začít hýbat, a to ať je venku zima, déšť nebo pořádný letní pařák. Ono totiž v zásadě nezáleží na tom, jaký sport nebo fyzickou aktivitu děláme, klíčové je mít alespoň nějaký kalorický výdej, a to ideálně každý den. 

Běh jako král sportu

Běh patří vůbec k nejvíce oblíbeným sportům. Je ovšem důležité uvědomit si pár věcí. Pro tělo a především pak pro klouby je nejdůležitější povrch, po kterém běháte. Čím je měkčí, tím je šetrnější. Vyhledávejte tudíž běh spíše v lese nebo v parcích než na silnicích a cyklostezkách. Důležitá je také obuv, která by měla být lehká, ovšem s kvalitní podrážkou. 

Pokud s během začínáte, spíše zvolte kratší trať a idálně střídejte běh s chůzí, případně klidně odstartujte pouze rychlejší chůzí. Tělo si postupně na podobnou zátěž zvykne a začne snášet čím dál více. Před každám během je ale důležité se pořádně protánout a ihned po jeho ukončení rovněž. Neexistuje nic hloupějšího než se rozeběhnout bez kvalitního stretchingu. 

Tělu příjemné plavání

Ne nadarmo se o plavání mluví jako o vůbec nejzdravějším sportu. Jeho výhodou je také skutečnost, že ho lze provozovat za jakéhokoliv počasí. Pokud je venku nevlídno a chladno, pak si zaplavejte v krytém bazénu, v případě, že je naopak horko, pak si užívejte vody ve venkovních aquaparcích. 

Důležité je dělat především velká a dlouhá tempa, hlavně u toho dýchat a užívat si, jak voda objímá vaše tělo. Během tohoto sportu zapojíte celou horní polovinu těla, ovšem i dolní část a také břišní svaly. Zkuste se ale ovládnout a hned po plavání nevyužít jako doplnění živin nějaký fastfood, ale spíše sáhněte po čerstvém ovoci, to je v létě nejlepší.

Zajímavé jsou i intervalové tréninky. Ty dokáží skvěle ušetřit čas. Stačí si nastavit měřič intervalů a cvičit venku. Můžete dělat dřepy, kliky, výpady a třeba do půl hodiny máte hotovo, přitom vaše tělo bude kvalitně procvičeno. 

Outdoor crossfit (cvičení na hrazdách)

S tím v poslední době přišel boom. Venkovní cvičení je totiž čím dál oblíbenější a také prostorově nenáročné. Outdoorových hřišť je čím dál více a je velmi pravděpodobné, že minimálně jedno najdete i ve své domovině. Ideální je využívat podobný způsob fyzické aktivity samozřejmě v létě, kdy hrazdy nestudí a nejsou mokré. 

Skvěle se dají využít pro posilování horní části těla - skvěle se na nich cvičí shyby, tricepsové kliky, nicméně úchopem ve visu společně s přitahováním kolenou k hrudníku dáte pořádně zabrat i svým břišním svalům. 

Chůze po horách

Právě chůze je pro člověka vůbec tím nejvíce přirozeným pohybem. Pokud ji navíc budete realizovat v horách, pak vaše tělo dostane i přidanou hodnotu ve formě provětraných plic. Během procházky ve vyšší nadmořské výšce pak spálíte i spoustu kalorií, procvičíte svaly nohou i hýždí a navíc si parádně pročistíte hlavu. 

Každý z nás má samozřejmě jiné tělo, které reaguje na každý sport jinak. Někomu dělá dobře běh, jinému zase plavání, někdo ale není ani na jedno z toho a raději se jde projít. V každém případě je důležitá průběžnost a uvědomění si, že za týden člověk žádný závratný výsledek se svou postavou neudělá. 

Takže se přestaňte schovávat za výmluvy a spíše hledejte způsoby, jak svému tělu ulevit a jak získat postavu, o které vždy sníte. Není nic lepšího než se v létě svléknout do plavek a mít ze sebe dobrý pocit. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru