Nejlepší dovolená jedině se čtyřnohým parťákem. Na co určitě nesmíte zapomenout?

Všechno sbalit a jedeme
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Čas dovolených  je tu. Kromě představ o příjemném odpočinku a nových zážitcích běží každému hlavou také to, co vše je ještě před dovolenou potřeba zajistit či koupit. Chovatelé koček a psů stojí i před zásadním rozhodnutím, zda vzít či nevzít svého domácího mazlíčka s sebou. Pokud pro svého čtyřnohého mazlíčka nemůžete sehnat hlídání nebo si bez něj zkrátka svou dovolenou nedovedete ani představit, inspirujte se našimi tipy. Užijete si nezapomenutelnou dovolenou společně. 

Pohodové cestování s chlupatým přítelem není žádný oříšek. Obzvlášť když se rozhodnete poznávat krásy naší vlasti. Dávno neplatí, že byste museli nechat kočku či psa doma. Čím dál více hotelů, památek a atrakcí se otevírá i zvířecím členům rodiny. Se zvířetem můžete pohodlně cestovat autem či vlakem.

Je však potřeba myslet na to, že by si zvíře na cestování mělo postupně zvyknout. Ideální je, když jej na cestování zvyknete už od útlého mládí, např. během nezbytných návštěv u veterináře či pravidelného dojíždění na psí cvičák. Díky pozvolné adaptaci uchráníte zvíře před velkým stresem, kterým by mohlo při první delší cestě projít. Pokud je vás pes zvyklý na delší cestování, můžete vyrazit například na chorvatskou Istrii – najdete zde oblázkové pláže, kam mohou i pejsci, spoustu stromů se stínem a širokou nabídku ubytování. Spousta apartmánů na Istrii po domluvě s majitelem nebo cestovní kanceláří nemá s přítomností mazlíčka problém.

Ideální je naplánovat si návštěvu veterináře zhruba měsíc před plánovaným odjezdem a veškeré dotazy s ním prodiskutovat. Je to dostatečně dlouhá doba na to, abyste zajistili všechny potřebné dokumenty (např. cestovní pas pro zvíře), požadovaná očkování, ale i vhodné přípravky proti parazitům. Při cestování se svým mazlíčkem toho musíte mít pod kontrolou víc. Ale nebojte, vším vás detailně provedeme.

Klíšťata, ale pozor i na komáry

V České republice jsou velmi populární výlety do přírody. Ať již plánujete, že vyrazíte pod stan či do penzionu, ze kterého budete vyrážet na túry, nikdy nezapomínejte na nástrahy, které v přírodě číhají. Bohužel, klíšťata a komáři nesají krev pouze lidem. Klíšťata se nevyskytují pouze v lese, obezřetní musí být majitelé psů a koček i v městských parcích a na dalších zelených plochách.

"Pokud zvíře nosí od počátku sezony antiparazitní obojek, odpadá jeho chovateli část starostí. Zvíře chráněno již před samotným přisátím parazita. Díky tomu se snižuje hrozba přenosu některé z nemocí," vysvětluje veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.

Pokud se chovatel účastní psích soutěží či psovi obojek nevyhovuje z jiného důvodu, vhodnou alternativou mohou být spot-on přípravky, které se jednoduše aplikují na kůži psa v linii hřbetu. "I při výběru spot-on pipety musí být ale kupující obezřetný. Také při jejich použití doporučuji takové, které mají repelentní účinek a zabrání tak samotnému přisátí parazita a riziku přenosu vážných onemocnění. Chovatel pak musí myslet také na to, že účinkují jen jeden měsíc a pak je nutné aplikaci opakovat. Ideální je aplikovat spot-on zhruba 2–3 dny před odjezdem na dovolenou, aby se pak mohl pes bez problémů koupat," doplňuje veterinářka Červená.

Co zajistit před cestováním se psem?

Pokud budete cestovat autem, je nutné myslet na to, že stejně jako všichni pasažéři, i pes by měl být připoutaný. Respektive by neměl být jen tak volně v autě. I vycvičený pes se může v neznámém prostředí leknout a ublížit někomu z cestujících. Zejména se ale jedná o preventivní bezpečnostní opatření. Pro nepřipoutané zvíře může mít případná srážka automobilu fatální následky. Psovi tedy můžete nasadit psí postroj, který lze připnout i do klasického bezpečnostního pásu. Dalšími možnostmi je pak umístit psa v autě do speciálního boxu či klece.

Některým psům nedělá cestování dobře. Je tedy dobré je nekrmit krátce před cestou. Vždy krmení připravte tak, aby měl pes několik hodin na jeho strávení. Stejně ale musíte počítat s tím, že se psovi v dopravním prostředku nemusí dělat dobře. Někdy potíže ustanou se štěněčím věkem, pokud ne, pořiďte pro svého psa zklidňující tablety.

Ani do vlaku nesmíte se psem nastoupit nepřipravení. Malého psa můžete zdarma převážet v příručním zavazadle. U velkého psa musíme počítat s tím, že si připlatíte za jeho lístek. Nezapomeňte doma povinný obojek, vodítko a hlavně náhubek. Majitel psa má povinnost zajistit svého mazlíčka tak, aby neohrožoval ostatní cestující.

A máme všechno sbalené?

V případě, že se budete se psem rekreovat na území ČR, je zapotřebí jen řádně vyplněný očkovací průkaz. Pokud byste ale měli v plánu i jen malý výlet za hranice, je už potřeba, aby měl mazlíček platný Petpassport, obsahující všechny důležité informace. Psovi byste s sebou měli vzít také misku na vodu a na krmení. Krmení vezměte nejen na cestu, ale i dostatečné množství na dobu pobytu a do množství raději započítejte i drobnou rezervu.

Na cestu je vhodné vzít také do láhve pitnou vodu, abyste mohli dát psovi napít i v případě, že na odpočívadle nebude možné načepovat čerstvou. Zapomenout byste doma neměli ani oblíbené hračky zvířete, deku a sáčky na exkrementy. Hodit se bude také starý ručník a papírové utěrky. Obojí využijete kdykoliv, kdy vás s mazlíčkem zastihne déšť či narazíte na blátivou cestu.

Přibalte lékárničku pro pejska

Chybu neuděláte, pokud k ostatním věcem pro pejska přibalíte navíc cestovní lékárničku pro psy. Dále byste se měli ujistit, že je váš pes chráněn proti vnějším parazitům. "Pokud majitelé psů preferují například spot-on pipety, ale plánují delší dovolenou, měli by si druhé balení koupit již před dovolenou. Zamezí tak riziku, že se jim přípravek později nepodaří koupit. Například Advantix spot-on, který zabíjí klíšťata, komáry, flebotomy a velmi rychle likviduje i blechy, vydrží čtyři týdny. Pokud tedy plánujete léto na chalupě, nezapomeňte přibalit také náhradní balení," doporučuje veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.

Použití spot on přípravku s repelentním účinkem by měli zejména zvážit také chovatelé, kteří se psem cestují do jihoevropských zemí, jako je třeba Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, ale už i Slovensko. Právě v těchto destinacích přenáší komáři onemocnění zvané dirofilarióza neboli srdeční a podkožní červivost. Bohužel toto onemocnění nikterak nebolí, takže se na něj může přijít až příliš pozdě a může mít už fatální následky.

"Velké riziko pro psy v letním období představuje kromě klíšťat především bodavý hmyz, proti kterému mazlíčka ochráníme například pomocí repelentního spot-on přípravku z řady Advantix. Díky tomu, že zabrání přisátí parazitů, chrání psa i před přenosem nebezpečných onemocnění, jako jsou dirofilarióza neboli srdeční a podkožní červivost," upozorňuje chovatele veterinární parazitoložka.

Pes, nebo kočka? Je důležité si uvědomit hned několik základních pravidel. Čtěte zde.

Zdraví a styl