Lyžařská sezona je tady: Jak správně vybrat helmu a další bezpečnostní doplňky?

Sjezdové lyžování je z bezpečnostního hlediska nejvíce rizikový zimní sport. Často trpí hlava a končetiny, ohrožena je i páteř. A nemusí jít o vaši chybu, někdo prostě nekouká a srazí vás. Pokud se zrovna chystáte na hory, určitě nezapomeňte na správně seřízenou výbavu. S ohledem na bezpečnost se vyplatí také lyžařská přilba (v některách státech je povinná), chybu však neuděláte ani páteřním pásem a chrániči rukou a nohou.

27.11.2018 - 08:30  
Jak chránit sebe i ostatní?
Zobrazit fotogalerii (3)

Ať už si budete lyžařskou helmu půjčovat, nebo kupovat, sáhněte po takové, která chrání vaši hlavu po celém jejím obvodu, včetně uší a brady. Lyžování bez helmy je nezodpovědné. Helma musí na hlavě dobře sedět.

"Jenom takto může chránit před lehkými úrazy, ale také před vážným poraněním mozku, tedy v případech, kdy jde o život nebo hrozí riziko trvalých zdravotních následků," upozorňuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, která se zabývá i sportovní medicínou. Helma přitom nesmí být mělká, ani příliš hluboká, aby nesrážela brýle. Brýle na ní musí dobře sedět, aby nevznikla škvíra mezi tváří a brýlemi, fouká tam, slzí oči a brýle se pak mlží.

Pořiďte si protektory páteře a kolen

Ani kvalitní lyžařská helma však není všespásné řešení. Nezabrání totiž úrazům páteře, ke kterým často dochází při prudkém nárazu. Není proto od věci, když si na hory přibalíte rovněž páteřní pás, který ocení vedle sjezdových lyžařů také snowboardisté. Budete tak chránit nejen svoji páteř, ale také ledviny.

Málokdo je tak zkušený a obezřetný, aby před nárazem zpevnil tělo. A kromě toho vás může poranit jak vaše lyže, tak i cizí, která může mít vysokou rychlost, a tedy i energii. Ještě horší však je, když se vám do cesty postaví strom. Ten jen málokdy na poslední chvíli uhne. Krunýř bude za pár let stejně obvyklý jako přilba.

Některé protektory navíc brání i před zraněním klíčních kostí a hrudního koše. "Ochranu si však zaslouží také kolena, což se vyplatí zejména u snowboardingu, kde může dojít po prudkém pádu k zpřetrhání kolenních vazů," varuje Tomanová.

Nechte si odborně seřídit vázání lyží

Předtím, než vyrazíte na hory, svěřte svoji lyžařskou výbavu odborníkům z lyžařského servisu a nechte si ji seřídit. Zvláště důležitá je správná funkce vázání, která by měla vyhazovat jak ve špičce, tak na patě, a to do všech směrů.

Nejhorší úrazy jsou v malých rychlostech. Na vázání nepůsobí dostatečná síla, aby vyhodilo, a často to odnese koleno. Platí pravidlo, že nejde jen o váhu, ale i "lyžařské umění". Čím zkušenější lyžař, tím "utaženější vázání". Podobné je to také se sněhem, čím měkčí sníh, tím povolenější vázání, když vám špička lyže zajede pod hromadu, dobře nastavené vázání je jediná záchrana.

Nedotahujte ani nepovolujte si vázání sami. Pokud vám lyže nevypne v ten správný moment, i v tomto případě riskujete přetrhání kolenních vazů nebo pohmoždění kyčlí.

Klíčová slova: