Matce autistického syna hrozí, že ztratí střechu nad hlavou. Banka dluh jejího expartnera prodala lichvářům

Stará se o těžce nemocného syna, může přijít o vše
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Zatímco řada lidí se těší na jaro a plánuje, čím osadí své květináče či zahrádky, Kristýna Karkasová se bojí, že skončí i s nemocným, silně autistickým synem na ulici. Její bývalý partner rodinu opustil, přestal platit dluhy včetně hypotéky. Banka dluh prodala lichvářům a ti nyní trvají na veřejné dražbě domku, kde Kristýna se synem bydlí. 

Přes sociální nadační fond (SNF) tak Kristýna prosí veřejnost, aby jí pomohli zvrátit zatím bezvýchodnou situaci. "Paní Karkasová má nezletilého syna Davida, který má diagnostikovaný autismus a přidružená mentální postižení – brachiální agresi a těžkou poruchu chování. O syna řádně pečuje, i podle vyjádření OSPODu. David je navíc na dům silně fixován a každá změna by významně zhoršila jeho zdravotní stav. Sama paní Karkasová vyrůstala v dětském domově a nemá se ke komu nastěhovat," popisuje situaci místopředsedkyně SNF Monika Škorpíková.

Malý David změnu nesnese

Desetiletý David kvůli své nemoci nesnese žádnou změnu, na cokoliv nového či jiného reaguje agresivně. "Potřebuje stálý a stereotypní život, pečuji o něj 24 hodin nepřetržitě. Nemůžu s ním jet na dovolenou, do zámku, do zoo. Když jdeme k doktorům nebo na úřad, musíme jít okamžitě na řadu. Po minutě, po dvou začne do všeho mlátit, válet se po zemi, křičet," popisuje Kristýna Karkasová. Sama je kvůli násilí partnera v invalidním důchodu.

Právě kvůli Davidovi se před lety rozhodla prodat garsonku a přestěhovat se, tehdy i s partnerem, do domečku na kraji města. Z prodeje bytu zaplatila polovinu domku. Druhou měl splácet její partner, který však odešel a nádavkem přestal platit hypotéku. "Banka prodala jeho dluh lichvářům a ten každý den narůstá. Zatímco původně činil 860 000, nyní přesahuje milion korun," říká Kristýna.

Pomoct může každý

Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje zprostředkoval Kristýně právní služby. A poprvé kvůli ní vyhlásil veřejnou sbírku, vybrané peníze ale zatím nestačí na to, aby situaci vyřešily. I když se díky nim podařilo Kristýně vyjednat si u banky úvěr, kterým by splatila dluhy partnera, lichvářská firma dala dům do dražby a odmítá z ní ustoupit. A banka Kristýně teď úvěr nedá, pokud dům nemůže jako pojistku dluhu zastavit – což v případě dražby nejde.

"Nedovolí mi, abych se z této situace dostala. Jsem z toho úplně zoufalá, beru antidepresiva. Vždy jsem vše řádně platila, a přestože jsem neudělala nic zlého, hrozí nám, že ztratíme střechu nad hlavou. Neustále se snažím situaci nějak vyřešit, ale už nevím, jak dál," dodává Kristýna. Pokud by lidé chtěli Kristýně Karkasové a jejímu synovi z tíživé situace pomoci, mohou posílat příspěvky na transparentní bankovní účet 225782453/0600.