Bolest zad: Poradíme, jak nepříjemnému pocitu spolehlivě předejít

S bolestí zad vám pomůže mimo jiné i dodržování správného postoje
  |   zajímavost

Bolesti zad trápí většinu z nás a mohou mít hned několik různých příčin. Naštěstí existují léty prověřené způsoby, jak těmto nepříjemným pocitům alespoň do jisté míry předejít. Zvládne to opravdu každý.

Dokonce i běžné aktivity, kterým většina z nás nevěnuje tolik pozornosti, jako je natažení se pro nějaký předmět, sezení u počítače nebo nošení těžkých tašek mohou způsobit nepříjemné bolesti zad.

Můžeme jim ale poměrně lehce předejít pomocí několika jednoduchých tipů.

Jak na okamžitou úlevu od bolesti zad najdete zde.

Cvičení

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak předejít bolesti zad, je pravidelná fyzická aktivita. U někoho, kdo necvičí pravidelně, je větší pravděpodobnost, že se zraní při běžných úkonech, jako je mimo jiné i nošení tašek s nákupem. Jeho svaly totiž nejsou na pohyb zvyklé.

Pravidelná fyzická aktivita nám navíc pomáhá zůstat ve formě a snižuje tak zátěž, která je na záda vyvíjena.

Jednoduché cviky, které vám pomohou s prevencí bolesti beder, najdete zde.

Spánek na boku

Pro naše záda je ideální, pokud spíme na boku. Pokud neusneme jinak než na břiše, měli bychom si dát pod spodní část břicha polštář, abychom zádům ulevili.

Správný postoj

Klíčem k prevenci bolesti zad je za každých okolností dodržovat správné držení těla. Na náš postoj bychom neměli zapomínat při chůzi, při práci, dokonce ani při psaní sms zpráv na našem mobilu. Dodržování správného držení těla nám pomůže zachovat přirozené zakřivení zad a posílit je.

Stres

Tento nepříjemný pocit ovlivňuje naše zdraví mnohem více, než si myslíte.

Mimo jiné může způsobit i bolesti zad, které s ním zdánlivě nemají nic společného. Stres může způsobovat to, že svaly na zádech neustále napínáme. S uvolněním svalů zatěžovaným stresem nám může pomoci mimo jiné i jóga a meditace.

Kouření tabákových výrobků

Většina z nás si je vědoma toho, že kouření má na naše zdraví negativní vliv. Ne všichni si ale uvědomujeme, že může způsobit i bolesti zad, jak dokazují studie.

Jedním z možných vysvětlení toho, jak přesně kouření ovlivňuje naše záda, je fakt, že kouření zužuje cévy. Zúžení krevních cév poté vede k tomu, že se do páteře nedostává dostatek kyslíku a živin a stává se tak mimo jiné i náchylnější ke zranění.

Zdroj: Everyday HealthNational Library of Medicine

KAM DÁL: Spánek v horku: Jak spolehlivě a rychle usnout i v letních měsících.


Zdraví

Hobby